Tehran
36208856 - 035

روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی

روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی

ما در قسمت قبل به بررسی روستاهای گردشگری بزد به طور کلی و به خصوص در بخش طبیعی پرداختیم. اما در ادامه و در این نوشته روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی را بررسی می کنیم. دقت کنید که برای سفر به این استان بهتر است از قبل برای رزرو هتل در یزد اقدام کنید.

لیست روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی

هر چند در یزد اکثر روستاها دارای اماکن تاریخی می باشند. اما از لحاظ گردشگری بعضی از این روستاها معروفیت بیشتری دارند که به معرفی چند روستای دیگر خواهیم پرداخت.

روستای سریزد

این روستا از نظر باستانی سابقه طولانی دارد و زمانی شهری بزرگ بنام فرافر بوده که سر در ورودی این شهر هنوز به صورت ویرانه پابرجاست‌. این روستا در زمان سلجوقیان و ایلخانان دارای عظمت بوده و رونق داشته که به علت خشکسالی های متعدد رو به ویرانی گذاشته. اکنون این روستا در کنار خرابه باستانی شهر فرافر هنوز پابرجاست. شغل بیشتر مردم روستا کشاورزی می باشد. ضمن این که این نکته رایاداوری کنیم که تحصیل کرده های این روستا نیز آمار بالایی را دارند و جیزی حدود 40 درصد از اهالی این روستا از تحصیلات عالیه برخوردار هستند.  جاذبه های گردشگری این روستای باستانی عبارتند از:

خانه های قدیمی

این روستا زمانی از رونق زیادی برخوردار بوده و خانه های بزرگ قدیمی در این روستا نشانه دوران طلایی آن می باشد. خانه هایی بزرگ که دارای دو حیاط بوده و عیان نشین بوده اند. هنوز هم پنجره های مشبک این خانه ها حوض ها وارسی خانه های سالم نشان از زیبایی این خانه ها دارد. روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی جذابیت های بسیاری دارند.

آب انبار های بزرگ

بخاطر کویری بودن منطقه وظیفه تامین آب شرب مردم از طریق آب انبارهای بزرگ بوده است. در این روستا نیز 6 آب انبار قدیمی و بزرگ وجود دارد که وظیفه تامین آب اهالی روستا را برعهده دارند. امروزه این آب انبارها یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شوند.

قلعه سریزد

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی این گزینه از روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی قلعه کویری سریزد می باشد. این قلعه مربوط به دوران ساسانیان است که دردوره صفویه بازسازی و احیا گردیده است. طبق گفته باستان شناسان این قلعه در مسیر راه ابریشم بوده. زمانی رونق زیادی داشته و به نوعی بانک محسوب می گردیده و به عنوان  اولین بانک در تاریخ از آن نام برده می شود. این قلعه دارای خندق در اطرافش بوده و راه ورود فقط یک درب بوده. امروزه اگر قصد بازدید از این قلعه تاریخی را دارید بایستی با حضور راهنما وارد شوید و درب قلعه قفل می باشد.

روستای تاریخی قطرم

این روستا در بین روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی در نزدیکی بافق یزد واقع گردیده و به ماسوله یزد معروف می باشد. این روستا در دل کوه واقع شده  و دارای قدمتی دیرین است. از جاذبه های گردشگری این روستای تاریخی می توان به تاسیسات آبی قدیمی این روستا شامل استخر و آسیاب های بادی اشاره نمود. از جمله جاهای دیدنی این روستا می توان به سنگ قصاب،؛سی سبزی،  چندین کمینگاه، قلعه دختر، مساجد قدیمی، آب مرغون و درب دز باستون های سنگی اشاره نمود. این روستا دارای آب و هوایی خنک در دل کویر می باشد و وجود نخلستان های اطراف آن زیبایی خاصی را به این روستا بخشیده است.

روستای تاریخی قطرم

چم از روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی

از دیگر روستاهای تاریخی یزد روستای چم می باشد. مردم این روستا مسلمان و زرتشت می باشند که در کنار هم زندگی می کنند. از جمله جاهای دیدنی و قدیمی این روستا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دخمه چم که گورستانی مربوط به زرتشتیان بوده و در زمان قاجار بنا گردیده. در سال هشتاد و یک جزو آثار ملی ثبت گردیده است

از جمله دیدنی های این روستا درج سروی است که عمری 3000 ساله دارد و ثبت ملی گردیده. ارتفاع این دخت بیش از 18 متر می باشد. این درخت در حیاط آتشکده زرتشتیان قرار دارد و هموطنان زرتشتی با روشن کردن شمع و نذر و دعا این درخت را مقدس و احترام گذار می دانند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی روستاهای گردشگری یزد در بخش تاریخی پرداختیم. در یزد و کل این استان روستاهای دیگری نیز وجود دارد که  برخی قدمتی دیرینه دارند و زیارتگاه هموطنان زرتشتی می باشند. وجود عبادتگاه های متعدد زرتشتیان و آثار بجامانده از ایران باستان در جای حای این استان کویری نشان از قدمت دیرینه آن دارد. ما برای نمونه چند روستا را به شما معرفی نمودیم. اگر گذارتان برای مسافرت به این استان افتاد حتما سری به روستاهای اطراف یزد و دیگر شهرهای یزد نیز بزنید. این روستاها هر کدام جاذبه خاص خود را دارند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Get in touch with us