Tehran
36208856 - 035

گشتی در بازار خان یزد

گشتی در بازار خان یزد

شهر یزد مرکز استان یزد شهری کویری با بافت سنتی و جاذبه های گردشگری خاص خود می باشد. این شهر را اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر جامع جهان بعد از ونیز ایتالیا می دانند.  در نوشته پیش رو توضیحاتی پیرامون این شهر و یکی از بازارهای سنتی بجا مانده از تاریخ قدیم این شهر بنام بازارخان می دهیم و با هم از طریق این مقاله گشتی در بازار خان یزد خواهیم زد.

توضیحی پیرامون شهر یزد

استان یزد از لحاظ وسعت چهارمین استان کشور با مساحتی حدودا 75000 هزار کیلومتر مربع در مرکز فلات ایران و در حاشیه دشت های کویر و لوت قرار گرفته است. همانگونه که گفتیم این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و جهان می باشد. وجود اماکن تاریخی و بافت سنتی این شهر جاذبه های خاص خود را دارد. این شهر به علت این که مجاورت با جاده ابریشم وضعیت اقتصادی خوبی گرفت. به همین دلیل نیز بازارهایی در این شهر توسط امرا و حاکمان وقت ساخته شد. اما رونق جدی اقتصادی این شهر از زمان قاجاریه و با صنعت نساجی معروفیت داشت. در ادامه با گشتی در بازار خان یزد، با آن آشنا خواهیم شد.

بازارسنتی و تاریخی خان یزد

حتما تابه حال اسم بازار یزد به گوشتان خورده است. کمتر فردی دیده شده که شهر یزد را بشناسد و اطلاعی از این بازار نداشته باشد. بازار خان یزد در دوران قاجار و در کنارحمام خان در طول چندین سال ساخته شد و به عنوان طولانی ترین بازارسنتی یزد نیز شناخته می شود.

نکته مهمی که در اینجا بایستی یادآوری کنیم این می باشد، این محل خرید قدیمی، خود مجموعه ای از بازارهای کوچک تر است. گشتی در بازار خان یزد، ما را با آن ها آشنا می کند. این بازارها عبارتند از:

 • بازار زرگرها
 • بازار پنجه علی
 • علاقبندی
 • بازار ملا اسماعیل
 • بازار افشار
 • کاشی گری
 • بازار چیت سازی
 • بازار مسگری
 • شاهزاده فاضل
 • بازار نخود بریزها
 • بازار دروازه مهریز

در مورد ساختمان بازارخان یزد بایستی بگوئیم که دیوارها و طاق های این بازار از خشت، گل و آجر ساخته شده است. گشتی در بازار خان یزد نشان می دهد که استفاده از این مصالح باعث گردیده تا در هوای گرم و کویری فصل تابستان در یزد محوطه بازارخنک و سایه گیر داشته باشد. اگر گشتی در بازار خان یزد بزنید اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد نمود دو دروازه چوبی ورودی بازار می باشد که هنوز سالم بوده و باز و بسته می شوند.

بازارسنتی و تاریخی خان یزد

بخش های مختلف بازار

در گشت و گذار خود در بازار خان یزد تیمچه های کوچکی را خواهید دید که حکم کاروانسرا و محل تخلیه و انبارکردن بارهای تجاری بوده است.

اگر به گشتی در بازار خان یزد ادامه دهید و کمی دقت کنید چیزی که توجه شما را جلب خواهد نمود این است که هر قسمت از بازار خان نامی برای خود دارد و معماری خاصی ویژه آن قسمت در نظر گرفته شده است. زیباترین بخش معماری مربوط به بازار قیصریه حد فاصل میدان خان و مدرسه خان می باشد که گل سرسبد مجموعه بازارخان نیز شمرده می شود.

کافه ای به قدمت دوران در بازار خان یزد

با گشتی در بازار خان یزد چیزی که گردشگران خصوصا علاقه مندان به شکم و خوراک را به سمت خود جلب می کند کافه پناهنده عدسی در بازار پنجه علی می باشد. این کافه قدمتی 60 ساله دارد و افراد سرشناسی نیز آنجا را پاتوق خود کرده اند. از مزیت های این کافه که آنرا زبانزد خاص و عام نموده این است که این کافه در طول 60 سال فعالیت خود هیچ وقت تعطیل نبوده است.

گشتی در بازار خان یزد

هنگام بازدید از شهر یزد و دیدن بازار خان آنچه توجه هر بیننده ای راجلب می کند مغازه ها و حجره های مختلف با درب های چوبی و یا فلزی قدیمی می باشد.

در بازار خان یزد، بازار زرگرها مرکز مبادله طلا و جواهر در شهر و استان یزد می باشد. طاق ها و قوس های هلالی سقف بازار زرگرها یادآور دوران قدیم می باشد.

با گشتی در بازار خان یزد  می توانید اگر گذری به بازار کاشی گری بزنید مغازه هایی در صنف آهن فروش ها ببینید که تجهیزات دست ساز آهنی مانند بیل، کلنگ و دیگر قطعات ساخته و فروخته می شود.

اگر حوصله سر و صدا و تحمل آن را دارید بازار پنجه علی می تواند شما را به سمت خود جلب کند. در بازار پنجه علی و یا بازار مسگرها می توانید دست سازه های مسی و زیبا را خریداری کنید.

اگر به عنوان گردشگر گزارتان به شهر زیبای یزد افتاد برای بازارگردی در نیمه اول سال از ساعت 8 صبح تا 10 شب فرصت گشتی در بازار خان یزد را خواهید داشت. در نیمه دوم سال از 7صبح تا 6 بعد از ظهر بهترین زمان خرید و بازدید از این بازار می باشد.

سخن  آخر

در این نوشته ما گشتی در بازار خان یزد زدیم. مسافرین و گردشگران ایرانی و خارجی در گردش از این شهر و پس از رزرو هتل یزد حتما بازدید از بازار سنتی خان را در برنامه گردشی خود داشته باشند تا ضمن خرید از زیبایی ها، اصالت و قدمت را یکجا ببینند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Get in touch with us