Tehran
36208856 - 035

اقامت در خانه های تاریخی یزد | نوع اقامت در خانه های قدیمی

اقامت در خانه های تاریخی یزد

در مقاله پیش رو به اقامت در خانه های تاریخی یزد خواهیم پرداخت و در این مورد توضیحاتی خواهیم داد. استان یزد با مرکزیت شهرستان یزد از استان های مرکزی ایران با آب و هوایی خشک و گرم و کویری می باشد. هر چند در این شهر خبری از باغها و یا جنگل های خاص نیست‌. اما چیزی که به این شهر زیبایی و جاذبه ویژه داده است بافت سنتی و قدیمی آن می باشد.

شهر یزد به عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر باستلنی جهان شناخته می شود. همین قدمت و بافت قدیمی با آثار بجا مانده از دوران کهن به همراه شب های زیبای کویری زیبایی خاصی به این شهر اعطا نموده است. به گونه ای که شهرتی جهانی دارد. این بافت سنتی تاثیر بسزایی در اقامتگاه ها و هتل های این شهر داشته. به گونه ای که بسیاری از اقامتگاه ها و هتل های درجه یک در این شهر همان ساختمان ها و خانه های قدیمی یزد هستند که بازسازی شده اند. برای رزرو هتل در یزد می توانید هر کدام از گزینه ها را انتخاب نمایید.

چرا اقامت در خانه های تاریخی یزد؟

رفتن به گذشته و حس و حال آن دوران برای هر کسی زیبا و خاطره انگیز می باشد. دیدن یک اثر باستانی ما به گذشته ها می برد. در واقع با دیدار از آن خود را در زمان قبل احساس می کنیم. خیلی از افراد دوست دارند زندگی کردن در دوران گذشته را به نوعی تجربه کنند. در حال حاضر بهترین راه برای این کار زندگی کردن و بودن در چنین محیطی برای چندین ساعت و یا چندین روز می باشد.

یکی از بهترین کارهایی که برای بدست آوردن لذت زندگی در گذشته توسط مسئولین امر سیاحتی در شهر یزد انجام گرفته تبدیل خانه های قدیمی به اقامتگاه می باشد. با این کار، هر چند کوتاه مدت ولی حس زندکی در آن دوران را تا حدودی کسب خواهید کرد. در حقیقت با اقامت در خانه های تاریخی یزد می توانید سفری به پهنای زمان داشته باشید.

نوع اقامت در خانه های قدیمی و تاریخی یزد

همانگونه که گفتیم مسئولین امور سیاحتی در شهر یزد این ابتکار‌ را به خرج داده اند که مسافرین بتوانند به نوعی حس زندگی و لذت در گذشته را کسب کنند. این امر در یزد به دو صورت امکان پذیر گردیده است که عبارتند از:

نوع اقامت در خانه های قدیمی و تاریخی یزد

ایجاد هتل از خانه های تاریخی، بزرگ و باغ های شامل ساختمان قدیمی

در این بخش خانه های بجا مانده از گذشته که به اندازه کافی بزرگ هستند و یا مکان هایی مانند ادارات مربوط به دوران گذشته و کاروانسراهای بجا مانده از گذشته را بعد از بازسازی بدون دست زدن به ترکیب اصلی تبدیل به هتل هایی با اتاق ها و غذاخوری هایی به سبک قدیمی نموده اند. به گونه ای که با حضور در این مکان ها خود را در دوران و زمان های قبل احساس می کنید. این ابتکار ضمن استفاده بهینه از مکان ها و خانه های قدیمی منبع درآمدی برای کسانی است که از این محل ها به نحو احسنت استفاده می کنند.

استفاده از خانه های قدیمی بصورت تک و بوم گردی

اقامت در خانه های تاریخی یزد با مدل های دیگری هم صورت می گیرد. یکی دیگر از استفاده از خانه های قدیمی در شهر یزد بدین صورت است که خانه های کوچک قدیمی را که معمولا شخصی هستند تبدیل به اقامتگاه انفرادی و یا محدود به چند خانواده می کنند. بستگی به تعداد اتاق ها دارد. در این چنین مواردی خانه ها بازسازی گردیده و یا بصورت تک اتاق در اختیار چندین خانواده قرار می گیرد. یا کل خانه در اختیار یک خانواده می باشد.

استفاده از چنین خانه هایی برای افرادی که به صورت تور گردشگری و یا خانوادگی دسته جمعی اقدام به مسافرت می نمایند زیبا، مفید و به صرفه می باشد. معمولا این خانه ها در بافت سنتی شهر یزد قرار دارند و مسافرین ضمن استفاده از این منازل از جاذبه های گردشگری که در مناطق سنتی شهر وجود دارند نیز می توانند دیدار داشته باشند. معمولا موقع اجاره خانه های قدیمی سرویس پذیرایی به عهده خود مسافر می باشد. اما اگر دوست داشته باشید توسط صاحب مجموعه غذا نیز در اختیار شما قرار گرفته و برایتان تهیه می گردد.

سخن آخر

در این مقاله ما به بررسی  اقامت در خانه های تاریخی یزد پرداختیم. اما نکته آخر این که اگر قصد اقامت در چنین خانه هایی را دارید می توانید در هتل های با سبک سنتی و قدیمی اقدام به رزرو اتاق نمائید. این کار را می توانید از طریق مؤسسات مسافرتی و یا سایت های خود هتل انجام دهید. اما اگر قصد اقامت در منازل را دارید بهتر است برای اقامت از نزدیک موارد مختلف را بررسی نمایید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 5 =

Get in touch with us