Tehran
36208856 - 035

انواع سوغات یزد | صنایع دستی، انواع شیرینی و پارچه های خاص یزد

انواع سوغات یزد

یزد به عنوان یکی از شهرهای مرکزی ایران با آب و هوایی گرم و بیابانی شناخته می شود. این شهر جاذبه های خاص گردشگری خود را دارد. همین باعث گردیده که سالانه مسافران زیادی اعم از داخل کشور و خارج از کشور برای دیدن این شهر اقدام کنند. افراد خصوصا دیدن بافت سنتی این شهر را برای گردش انتخاب می کنند. در کنار جاذبه های تفریحی این شهر، نمی توان از سوغاتی های آن نیز گذشت. چرا که هر کدام در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد هستند. در مقاله پیش رو جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان در مورد انواع سوغات یزد توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد. در عین حال برای رزرو هتل یزد و سفر به این شهر می توانید با ما در ارتباط باشید.

انواع سوغات یزد

در مورد سوغات شهر یزد می‌توانیم اصیل ترین ها را در این شهر ببینیم. سوغاتی هایی که علاوه بر خاص خود این شهر بودن دارای قدمت نیز هستند. در کل انواع سوغات یزد را به دودستهم ی توان تقسیم کرد:

  • صنایع دستی
  • صنایع غذایی( انواع شیرینی سنتی)

در مورد هر کدام توضیحاتی خواهیم داد.

صنایع دستی

در مورد صنایع دستی شهر یزد باید اشاره کنیم که این محصولات خود به چند بخش تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

سفال گری و سرامیک از انواع سوغات یزد

یکی از صنایع قدیمی این منطقه سفال و سرامیک می باشد که مرکزیت آن شهر میبد است. سفال های ساخته شده در این شهر به دو نوع لعاب دار و ساده تقسیم می شوند. از نقوش زیبایی نیز بهره می برند.

پارچه های مختلف

از دیگر محصولات صنایع دستی شهر و منطقه یزد می توان به پارچه های مختلفی اشاره نمود که در این شهر و منطقه در کارگاه های سنتی تولید می شوند و عبارتند از:

داربافی

از صنایع دستی و انواع سوغات یزد که قدمتی هشتصد ساله دارد.  هرچند امروزه دیگر خیلی از این نوع بافت خبری نیست. اما هنوز وجود دارد.

پارچه ابریشم

بافت پارچه هایی بررور دار از جنس ابریشم و با رنگ های طبیعی که در گذشته به عنوان بقچه، رولحافی و استری لحاف استفاده می شده.

ترمه بافی

از دیگر هنرهای دستی این خطه که معروفیت جهانی دارد ترمه بافی می باشد و دارای قدمتی چهارصد ساله است. هموطنان زرتشتی بیشتر لز این پارچه ها برای دوخت لباس در جشن ها استفاده می کردند‌. ترمه بافی به عنوان انواع سوغات یزد به‌صورت نیمه دستی و با دستگاه های مخصوص انجام می پذیرد. طرح های معروف این نوع پارچه ها بیشتر به شاه عباسی، بته جقه و شاخ گوزنی شهرت دارند. محصولاتی که از بافت ترنه به دست می آید شامل انواع شالبندی، شال چارقدی، شال کشمیری، شال یزدی و برخی نمونه های دیگر است.

اجاره سوئیت در یزد با قیمت مناسب

ترمه بافی

شعر بافی

یکی دیگر از صنایع دستی یزد شعر بافی می باشد که تا دهه های قبل رونق زیادی داشت و زنان یزدی زیادی این کار را انجام می دادند. پس از گذشت زمان به دلیل استقبال خوب کارگاه های تولیدی در این زمینه دایر شد. مردان نیز به شعر بافی مشغول شدند. البته و متاسفانه این هنر کم کم به دست فراموشی سپرده می شود.

بافت شمد

شمد بافی نیز از صنایع دستی شهر یزد و انواع سوغات یزد محسوب می گردد که دربافت آن از ابریشم مصنوعی یا نخ  استفاده می شود. به عنوان روانداز در تابستان از ان استفاده می گردد. در بافت شمد از طرح های راه راه و چهارخانه بیشتر استفاده می شود.

زیلو

بافت زیلو یکی از قدیمی ترین دستبافت ها و صنایع دستی یزد می باشد که طبق تحقیقات به عمل آمده بافت آن به دوران پیش از اسلام می رسد. یکی از کالاهای تجاری محسوب می شده. در بافت زیلو از نخ پنبه ای استفاده می شود و به علت خنکی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

شیرینی ها در انواع سوغات یزد

دومین بخش از سوغاتی های شهر یزد مربوط به انواع شیرینی های ساخت یزد می باشد که بسیاری از آنها خاص شهرخود یزد هستند. دارای معروفیتی جهانی نیز هستند. اما درکل شیرینی های تولید شده در این شهر عبارتند از:

حلوا ارده یکی از انواع سوغات یزد

این شرینی به عنوان یک وعده غذایی شمرده شده و در صبحانه به عنوان یک غذای مقوی مورد استفاده قرار می گیرد. حلوا ارده تشکیل شده است از ارده، کنجد، شکر، گلوگز مایع، سفیده تخم مرغ و دیگر مواد تشکیل دهنده. بیشترین کارگاه های تولید حلوا ارده شهر اردکان می باشد و به علت عدم استفاده از مواد نگهدارنده و شیمیایی طرفداران زیادی دارد.

کیک یزدی

از شیرینی های خاص و معروف یزد کیک یزدی می باشد که واقعا معروفیت زیادی داشته و دارد. بیشتر در مراسم های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرد.

قطاب از انواع سوغات یزد

قطاب یزد از معروف ترین و خاص ترین شیرینی های این شهر می باشد. یزد را از لحاظ شیرینی با قطاب و باقلوا می شناسند.

باقلوا

همانگونه که گفتیم باقلوا از شیرینی های خاص یزد و به نوعی شناسنامه این شهر شناخته می شود. چرا که معروفترین باقلوای ایران را در شهر یزد می توانید ببینید.

شبرینی محبوب پشمک

این شیرینی نیز خاص این شهر بوده و در نزد بچه ها طرفداران زیادی دارد. امروزه در تهیه پشمک از اسانس هایی مانند قهوه، کاکائو و زعفران نیز استفاده می شود.

شیرینی حاج بادومیا (حاج بادام)

از شیرینی های سنتی و خاص شهر یزد و از انواع سوغات یزد است. در تهیه این شیرینی از مغز بادام، هل، پودر قند،  پودر پسته و آرد و دیگر مواد استفاده می گردد.

سوغاتی های دیگری نیز در یزد معروفیت خاص و طرفداران زیادی در بین مسافران دارند مانند: انواع نقل، نان پنجره ای، نان برنجی، سوهان آردی، سوهان خانگی، انواع لوز و شیرین های دیگر.

سخن آخر

در این نوشته ما انواع سوغات یزد را برای شما معرفی کردیم.  در مورد سوغاتی های یزد دیگر محصولات را نیز می توان نام برد. اما نکته اصلی در سوغات یزد بر دو محور صنایع دستی و صنایع غذایی خصوصا انواع شیرینی خلاصه می شود.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − یک =

Get in touch with us