Tehran
36208856 - 035

کویر بهاباد یزد | موقعیت جغرافیایی و معرفی جذابیت های کویری

کویر بهاباد یزد

یکی از شهرهای استان یزد شهر بهاباد می باشد که دارای قدمتی دیرینه و پیشینه ای غنی است. مرکز این شهرستان بهاباد است که در دره ای بین دو رشته کوه می باشد. در ادامه در مورد کویر بهاباد به عنوان زیباترین و تاریک ترین کویر ایران نام می بریم که بهترین موقعیت برای ستاره شناسان و دوستداران شب های پرستاره کویر می باشد. در مقاله پیش رو در مورد کویر بهاباد یزد  و مشخصات و ویژگی های آن توضیحاتی خواهیم داد. اگر می خواهید به شهر یزد سفر کنید قبل از هر چیزی بهتر است برای رزرو هتل در یزد اقدام کنید تا سفری آرام تر داشته باشید.

موقعیت جغرافیایی و معرفی کویر بهاباد

کویر همیشه از جمله جاهای پر رمز و راز طبیعت بوده و می باشد. برای خیلی از مردم حتی اهالی خود کویر در عین آشنایی ناشناخته است. کشور عزیزمان ایران با داشتن بزرگترین پهنه نمکی جهان (کویر مرکزی ایران) با وسعتی بیش از 60 هزار کیلومتر مربع و ده ها کویر کوچک و بزرگ جذابیت خود را نشان می دهد. مردم منطقه، ایران و جهان با ویژگی های کویرها به جز شور بودن و گرمای طاقت فرسا آشنایی دیگری ندارند.

یکی از کویر های معروف ایران کویر بهاباد یزد نام دارد که در استان یزد و در منطقه جغرافیایی شهرستان بهاباد قرار گرفته است. این کویر در 200 کیلومتری شهر یزد قرار دارد و یکی از جاذبه های گردشگری منطقه محسوب می شود. از لحاظ موقعیت جغرافیایی کویر بهاباد یزد از شمال به کویر ساغند، از جنوب به استان کرمان، از غرب به شهر بافق و از شرق به کویر لوت منطقه حفاظت شده نایبندان منتهی می شود.

قسمت های مختلف کویر بهاباد یزد

در کویر بهاباد یزد رودخانه ای با آب شور جریان دارد که از کوه های اسفیچ و بنستان سرچشمه می گیرد و به دشت کویر می ریزد. این منطقه دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد و به خاطر شن های روان و تپه های شنی، لخت بودن دشت ها و کوهستانها بادها و طوفان های شنی سهمگین می باشد.

از جذابیت های این کویر، آسمان شفاف و بدون آلودگی می باشد. به گونه ای که شب ها می توانید شاهد ستاره های زیبا در آسمان باشید و از آن لذت ببرید.

قبل از سفر به یزد اقدام به رزرو هتل سنتی کنید.

قسمت های مختلف کویر بهاباد یزد

مسیرهای دسترسی به کویر بهاباد

برای این که به منطقه کویر بهاباد یزد مسافرت کنید می توانید از قطار به عنوان وسیله ای ارزان و امن استفاده کنید. با خرید بلیط قطار می توانید به بهاباد سفر کرده و از انجا ر اهی کویر شوید. برای گشت و گذار در کویر نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای مسافرت به کویر بهاباد فصل پاییز و زمستان می باشد. از جاذبه های دیگر کویر بهاباد کوه ریگ جاذبه درمانی می باشد. کوه ریگ از جاذبه های گردشگری شهرستان بهاباد می باشد که در روستایی فقرارگرفته و از طریق قلعه جنت آباد قابل دسترسی می باشد.

کوه ریگ بهاباد به تلی از ماسه های تمیز بدون خاک گفته می شود که به صورت تپه بسیار بزرگی در نزدیکی یکی از کوه های بهاباد شکل گر فته است. ریگ های این کوه در طول روز بخاطر تابش شدید آفتاب بسیار داغ هستند. مردم این منطقه اعتقاد دارند که راه رفتن بر روی ریگها بخاطر گرمای آن و فرو رفتن مقداری از پاها در آن حالت درمانی خصوصا برای دردهای عضلانی  دارند.

زندگی جانوری در کویر بهاباد

کویر بهاباد یزد را یکی از زیستگاه های یوزپلنگ ایرانی می دانند. بجز این حیوان حیوانات دیگری مانند هوبره، زاغ بور، جبیر، پلنگ و جغد و کاراکال نیز در این منطقه جغرافیایی زندگی می کنند.

پوشش گیاهی کویر بهاباد

در منطقه کویری بهاباد بیش از 2000 گونه گیاهی شناخته شده است که اغلب آنان را داروهای گیاهی، گروه بوته ای و گیاهان یک ساله عمر کوتاه و درختچه ای تشکیل داده اند. این نکته را یادآوری کنیم که هرچه  در یک منطقه جغرافیایی تنوع گونه ای بیشتر باشد شبکه های حیاتی پیچیده تر و زنحیره های غذایی طولانی تر می گردد. همین امر خود باعث خودتنظیمی و پایداری منطقه خواهد بود.

سخن آخر

در ابن نوشته ما به بررسی کویر بهاباد یزد پرداختیم. اگر قصد کویر نوردی و رفتن به کویر بهاباد را دارید حتما نکات مربوط به کویرنوردی از جمله استفاده از راهنما و همراه داشتن کامل امکانات را مدنظر داشته باشید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

Get in touch with us