Tehran
36208856 - 035

کویر کاراکال یزد | جاذبه های گردشگری کویر زیبای یزد

کویر کاراکال یزد

شهرستان یزد مرکز استان یزد می باشد که در منطقه ای بیابانی و کویری در فلات مرکزی ایران واقع گردیده. هر چند در این شهر خبری از سرسبزی جنگل های شمال و یا آبی دریای جنوب نیست. اما زیبایی های خاص خود را دارد که نه می توان در جنگل های شمال و نه در سواحل جنوب دید. این شهر با قدمتی چندین هزار ساله اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر قدیمی  بعد از ونیز ایتالیا می باشد. آنچه یزد را از دیگر جاهای دیدنی ایران متمایز کرده بافت سنتی و کویرهای زیبای اطراف آن است که زیبایی خاصی به این شهر و منطقه داده است. کویرهایی که عاشقان خاص خود را در ایران و جهان دارد. یکی از این کویرهای زیبا کویر کاراکال یزو می باشد که در مقاله پیش رو در مورد این کویر و موقعیت جغرافیایی و دیگر مشخصه های آن توضیحاتی خواهیم داد.

کویر کاراکال یزد

کاراکال نام فارسی گربه ای است که در این کویر زندگی می کند. این کویر را به نام همین گربه می شناسند. هر چند امروزه نام گربه کاکال را “سیاه گوش” و یا ” منگوله گوش نیز نامیده اند. اما کویر به نام کاراکال شناخته می شود. این کویر بخاطر روستای صادق آباد که در آن قرار دارد بنام کویر صادق آباد نیز نام برده و شناخته می شود. لازم به یادآوری است ایرانیان بخاطر هوش بالایی که این گربه در شکار دارد از آن برای شکار حیوانات مختلف استفاده می کرده اند. در مورد پوشش گیاهی کویر کاراکال یزد بایستی بگوییم که این پوشش بسیار ضعیف است. بیشتر گیاهان منطقه ماسه پسند هستند. از جمله گونه گیاهی که در این منطقه یافت می شود بوته های نسیو و به ندرت اسکنبیل اشاره کرد. در مرز شن زارها و نمکزارها نیز می توان درختچه های گز را مشاهده کرد.

جاذبه های گردشگری کویر کاراکال یزد

از جمله جذابیت هایی که مسافران زیادی را برای دیدن این کویر به سوی خود جذب می کند می توان به شتر سواری، سافاری، موتورسواری روی تپه های کویری، غلتیدن بر روی تپه ماسه ها و شن های روان و پیاده روی در نخلستان ها نام برد. وجود اقامتگاه سنتی در دل این کویر می تواند یک برنامه جذاب و هیجان انگیز در دل کویر را برای شما فراهم آورد و نظاره گر شب ستاره باران کویری باشید.

اگر به دیدن زیبایی های شب کویر علاقه مند هستید و سکوت و آرامش کویر را خواستارید توصیه می شود حتما به کویر کاراکال بروید. می توانید قبل از آن برای رزرو هتل در یزد اقدام کنید.

جاذبه های گردشگری کویر کاراکال یزد

تماشای نخلستان ها و شب های پر ستاره کویر

کویر کاراکال یزد مانند دیگر کویرهای ایران محیط مناسبی برای تفریحات خاص می باشد. تپه های شنی بسیار زیبا، نخلستان های سبزی که دل کویر را زیباتر کرده اند.لذت یک چای ذغالی در شب کویر همه و همه از جاذبه های زیبای کویر می باشند. از جاذبه های منحصر به فرد و خاص کویر کاراکال بازدید از خانه وحشی بافقی است که از قرن دهم هجری در این منطقه باقی مانده است. این خانه با معماری خاصی که دارد از جمله اثار ملی ثبت شده می باشد که سالانه گردشگران زیادی را برای دیدن به سوی خود جذب می کند.

بهترین تور کویرگردی در یزد

آب انبار و حمام قدیمی کاکامیر

کویرکاراکال جاذبه زیبای دیگری نیز دارد. آن هم آب انبار و حمام قدینی کاکا میر می باشد که جزو بزرگترین آب انبارهای شهرستان بافق به شمار می آید. حجم آب این آب انبار 250 متر مکعب می باشد و با پوشش گنبدی آجری شکلی که دارد بسیار زیبا در عمق چهارمتری قرارگرفته است.

قلعه باقرآباد بافق

از جمله مکان های دیدنی کویر کاراکال یزد قلعه باقرآباد در نزدیکی بافق می باشد که در زمان قاجار ساخته و یکی از دژهای تاریخی یزد می باشد. قلعه باقرآباد دارای 45 اتاق، دو برج نگهبانی، سه جایگاه برای سنگ اندازها و ده جایگاه برای تیراندارها بوده. این قلعه به دستور عبدالریم خان فرزند محمدتقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و انبارکردن غلات استفاده می شده.

مسیر دسترسی به کویر کاراکال یزد

اگر قصد تفریح و کویر نوردی و رفتن به کویر کاراکال را دارید ابتدا به سمت یزد بروید. سپس جاده کویری  را در 100 کیلومتری به سمت شهر بافق است طی می کنید. از داخل شهربافق با طی مسیری حدود 15 کیلومتر به روستای صادق آباد که کویر کاراکال در آنجاست خواهید رسید. در طول مسیر می توانید نخلستانهای بزرگی را نیز ببینید. تماشای آن خالی از لطف نیست.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی  کویر کاراکال یزد و شرایط ویژه آن پرداختیم. در مسافرت هایی که به مناطق کویری می روید حتما برای کویر نوردی از راهنمای محلی وارد به منطقه استفاده کنید. فاصله ها در کویر گول زننده هستند و مسیری راکه شما فکر می کنید 500 متر است شاید بالای دو کیلومتر باشد. در سفر به مناطق کویری حتما آب و وسایل امدادی به مقدار کافی  همراه داشته باشید. در مناطق کویری بخاطر وقوع طوفان شن حتما شال گردن مناسب همراه داشته باشید. در پیاده روی در کویر حتما راه رفتن تان به آرامی باسد وهیج عجله و شتابی نداشته باشید و حتما از مسیر های تعیین شده با کمک راهنما عبور کنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

Get in touch with us