Tehran
36208856 - 035

وضعیت آب و هوای یزد | چهار فصل مختلف یزد از نظر آب و هوا

وضعیت آب و هوای یزد

اگر بخواهیم در مورد وضعیت آب و هوایی یزد بگوییم اولین نکته ای که مورد نظر قرار می گیرد آب و هوایی گرم خشک و کویری می باشد. چرا که این شهر در مرکز ایران و در منطقه ای دور از دریا و در کنار کویر و یبابان های مرکزی ایران قرار دارد. در مقاله میش رو توضیحات بیشتری در مورد وضعیت آب و هوای یزد خدمت شما ارائه خواهیم داد. دقت کنید که برخی فصل ها برای رزرو هتل در یزد بهتر هستند.

وضعیت آب و هوای یزد و جعرافیای این شهر

همانگونه که گفتیم یزد در بخش  مرکزی فلات ایران قرار گرفته. همین امر باعث گردیده تا نامناسب ترین آب و هوا و و عوامل طبیعی را تجربه کند. با این توصیف یزد را یکی از خشک ترین مناطق ایران می توان نام برد. باران اندک و تبخیر زیاد نیز دارد. همانگونه که گفتیم دوری از دریا از عوامل حکمفرمایی طبیعت گرم و خشک بر این منطقه می باشد. همه این عوامل باعث گردیده که یزد شهری باشد تقریبا با دو فصل آب و هوایی باشد. فصل طولانی گرما که از اواخر اسفند تا اواخر دی ماه می باشد. فصل کوتاه مدت سرما که شاید به دو ماه هم نرسد. متوسط بارش سالیانه حداکثر 60 میلی متر گزارش گردیده و میانگین دما در طول سال 19 درجه گزارش شده است.

بهترین هتل سنتی یزد

در مورد وضعیت جغرافیایی یزد بایستی بگوئیم که این شهر با میانگین ارتفاع 1200 متری از سطح دریا در منطقه ای خشک و بیابانی بین کوه های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. از سمت شمال به شهرستان های میبد و اردکان ، از شرق به شهر های ارکان و بافق، ازسمت غرب به استان اصفهان و از جنوب به شهر تفت، ابرکوه و مهریز محدود می شود.

خشکی اقلیمی یزد

وضعیت آب و هوای یزد موارد زیادی را در بر دارد. خشکی اقلیمی یزد و خشکی آن را در دو علت اساسی می توان خلاصه کرد که عبارتند از:

یکی این که شهر یزد و کل منطقه بر  روی کمربند خشک جهانی قرار گرفته است. دومین نکته نیز دوری از دریاهای آزاد خلیج فارس و دریای عمان می باشد. این که از بادهای رطوبت زای منطقه نیز دور می باشد و عامل مهمی که اعتدال نسبی به آب و هوای آن بخشیده ارتفاعات شیرکوه می باشد. در زمستان پوششی از برف آن را پوشانده است. به همین دلیل و قرار گرفتن بر روی کمربند خشک جهانی این شهر دارای زمستان های سرد و نسبتا مرطوب و تابستان های گرم، طولانی و خشک می باشد.

وضعیت آب و هوای یزد در چهار فصل

اگر بخواهیم در مورد وضعیت چهار فصل آب و هوای یزد توضیحی بدهیم می توان به صورت خلاصه گفت:

وضعیت آب و هوای یزد در چهار فصل

بهار

در این فصل گرمی هوا خیلی زود به سراغ این شهر و منطقه می آید. می توان گفت که فقط فروردین و اردیبهشت هوای مطلوبی دارد. در واقع معتدل محسوب می شود و آزاردهنده نیست.

وضعیت آب و هوای یزد در تابستان

این فصل دارای روزهای بسیار گرم با آفتاب تند کویری می باشد. به هیچ وجه مناسب مسافرت تابستانی نیست. مگر آنکه بخواهید مسافرت خود را در وقت خلوتی انجام دهید‌. هر چند روزهای گرم و آفتابی دارد. اما بنا به خاصیت هوای کویری شب های قابل تحملی را می توان تجربه کرد.

پاییز

در این فصل و آز اواخر مهرماه می توان شاهد اعتدال هوا و خنکی آن بود‌. هر چند از بارش های پائیزی و رگباری نیز در این شهر خبری نیست‌. مگر مقطعی و اتفاقی همراه با طوفان.

وضعیت آب و هوای یزد در زمستان

فصل زمستان در یزد بیشتر در طول شب آن هم به صورت سوز و سرمای کویری احساس می شود. این سرما تا اواخر بهمن و اوایل اسفند احساس می شود و از نیمه های اسفند دوباره آثار گرمی هوا مشاهده می گردد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی وضعیت آب و هوای یزد پرداختیم. اما نکته پایانی این که وضعیت آب و هوایی یزد را بایستی بیابانی، خشک و کویری قلمداد کرد‌. هر چند کوه های شیرکوه در اطراف آن قرار دارد. ولی دوری از دریا و آب های اقیانوسی و قرار گرفتن در دل کویر به این شهر طبیعتی خاص بخشیده است. با همین وجود خواهان و طرفداران زیادی دارد. ضمن این که بسیاری از علاقه مندان به ستاره شناسی و نجوم شب های یزد را بهترین شب ها برای گشت و گذار در این منطقه می دانند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 11 =

Get in touch with us