Tehran
36208856 - 035

گردشگری تاریخی یزد | آثار گردشگری کهن یزد

گردشگری تاریخی یزد

یکی از شهرهایی که با قدمتی کهن در کشور مان مانند نگینی درخشندگی می کند شهر یزد می باشد. این شهر که در منطقه مرکزی و کویری ایران واقع گردیده. هر چند از آب و هوایی کویری و گرم برخوردار است. اما بخاطر زیبایی ها و جاذبه های گردشگری خاصی که دارد از معروفیت بین المللی برخوردار است. در مقاله پیش رو از وب سایت آگرین در مورد گردشگری تاریخی یزد توضیحاتی خدمت شما ارائه می کنیم.

تاریخچه یزد

در مورد شهر یزد بایستی بگوئیم که از قدیمی ترین شهرهای ایران و حتی جهان نامیده می شود. شهر یزد بعد از ونیز ایتالیا دومین شهر تاریخی جهان به حساب می آید. در مورد تاریخ یزد طبق منابع باستانی بدست آمده قدمت این شهر به قبل از هزاره سوم قبل از میلاد باز می گردد. تاریخ نویسان اشاره دارند موقعیت جغرافیایی و کویری آن باعث گردیده تا کمتر در معرض حملات دشمنان قرار گیرد. اما آنچه یزد را هم از لحاظ تاریخی و هم از قدمت انگشت نما و جذاب کرده بافت سنتی و قدیمی می باشد که می توان آن‌را نوعی گره خوردن با فرهنگ و تمدن مردم این شهر دانست.

امروزه حتی این گره خوردگی تاریخی را می توان در اقامتگاه ها و هتل های این شهر نیز پیدا کرد. بسیاری از هتل ها به شکل و شمایل قدیمی دیده می شوند. پس اگر تمایل به رزرو هتل در یزد دارید می توانید اقامتگاه های سنتی را انتخاب کنید.

گردشگری تاریخی یزد

شهر یزد با توجه به قدمت بسیاری که دارد، گزینه ای بسیار مناسب برای سفر محسوب می شود. پیشینه تاریخی این شهر، باعث می شود مسافران در زمینه گردشگری اقدامات بسیاری کنند. در مورد مراکز گردشگری شهر یزد می توان یک تقسیم بندی قدمتی را به کار برد. چرا که جاهای گردشگری این شهر چندین مرحله و قدمت دارد که می توان بدین صورت تقسیم نمود:

آثار گردشگری خیلی کهن

در این زمینه می توان به نارین قلعه اشاره نمود که به عنوان قدیمی ترین بنای خشتی جهان شناخته می شود. از دیگر آثار گردشگری یزد که می توان جزو با قدمت ترین آثار نامید قنات زارج می باشد که به عنوان طولانی ترین قنات ساخته شده در جهان شناخته می شود. نحوه ساخت قنات نشان دهنده آن است که این قنات مربوط به دوران زرتشتیان می باشد.

آثار گردشگری خیلی کهن

زیارتگاه های زرتشتیان در گردشگری تاریخی یزد

از دیگر مکان های قدیمی یزد که به عنوان جاذبه گردشگری نیز شناخته می شود می توان به زیارتگاه های زرتشتیان اشاره نمود. مانند زیارتگاه پیر هریشت که در 90 کیلومتری یزد واقع گردیده و از زیارتگاه های هموطنان زرتشتی می باشد. عبادتگاه چک چکو که جشن مهرگان در این محل برگزار می شود. عبادتگاه پارس بانو متعلق یه پارس بانو دختر یزد گرد سوم می باشد.

مکان های تاریخی بعد از اسلام

از جاذبه های گردشگری تاریخی یزد می توان به مکان های ساخته شده در دوران بعد از اسلام نیز اشاره کرد. مانند مساجد قدیمی، بازار و مدرسه هایی با قدمت چند صد ساله. در میان مساجد قدیمی یزد می توان به مسجد جامع فهرج به عنوان کهن ترین مسجد موجود در ایران اشاره نمود. مسجدی که با وجود قدمت بسیار طولانی هنوز پابرجا بوده و حتی نماز و مراسم مذهبی در آن برگزار می شود. از دیگر مساجد قدیمی که به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می شود مسجد جامع کبیر مربوط به قرن ششم هجری می باشد.

میدان امیر چخماق و بازارها در گردشگری تاریخی یزد

از دیگر مراکز کردشگری می توان به میدان امیر چخماق، بازار قدیمی، زندان اسکندر، موزه آب و خانه های قدیمی این شهر اشاره نمود. اگر قصد بازدید از شهر یزد و زنده کردن خاطرات زندگی در دهه های گذشته را دارید می توانید با سفر به این شهر و گردش در محله هایی با بافت سنتی و قدیمی وجود خود را در گذشته احساس کنید. امروزه یزد به عنوان قطب گرشگری خصوصا از لحاظ بافت سنتی هم در ایران و هم در جهان شناخته شده وجایگاه خوبی را بدست آورده است.

سخن آخر

دنیای گردشگری در یزد جذابیت های بسیاری دارد. گردشگری تاریخی یزد باعث می شود تا شما به دنیای گزشته ها سفر کنید. در این مقاله از وب سایت هتل عمارت مالمیر ما به بررسی این روند گردشگری پرداختیم. در عین حال شما می توانید برای سفر به این شهر جهت رزرو هتل ارزان در یزد نیز اقدام کنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Get in touch with us