Tehran
36208856 - 035

معرفی آتشکده یزد

معرفی آتشکده یزد

از دیرباز انسان کنجکاو به دنبال یافتن خالق هستی و به نوعی مأمن بزرگی برای خود بود. شب های سرد باعث گردید که خورشید و گرمای آن را مقدس بداند‌. با پیدایش آتش، پناه آوردن به به آن از سرما و حتی حمله جانوران باعث گردید که آتش را مظهر نجات و پاکی بدانند. یکی از ادیان که آتش را مقدس می داند دین زرتشت می باشد که از ادیان قدیمی ما ایرانیان است. با احترام بایستی گفت که استفاده از لفظ آتش پرست در مورد پیروان این دین اشتباه می باشد. چرا که میروان دین زرتشت اعتقاد به خدا (اهورامزدا) دارند و آتش را مظهر پاکی و تقدس می دانند. یکی از کهن ترین آتشکده زرتشتیان در شهر یزد می باشد. ما با ذکر این مقدمه توضیحات کامل تری در مورد معرفی آتشکده یزد و قدمت آن خواهیم داد.

آتشکده چه جایی است؟

آتشکده محل نگهداری آتش مقدس و پرستشگاه زرتشتیان می باشد. در این محل مراسم مذهبی و سرودهای اوستا خوانده می شود. روحانیون زرتشتی(مغ) در این مکان به عبادت اهورامزدا(خدای خود) می پردازند. بیشترین اطلاعات در مورد آتشکده ها به دوران ساسانی باز می گردد. ساختمان آتشکده ها در آن دوران مکعب گنبد داری بود که چهار طاق نامیده می شد. امروزه در اکثر نقاط ایران مانند اصفهان، شیراز و یزد آتشکده های مقدسی وجود دارند که پرستشگاه پیروان دین زرتشت می باشد. در روند معرفی آتشکده یزد باید گفت که یکی از قدیمی ترین آتشکده های ایران می باشد که در ادامه در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد‌.

نزدیک ترین هتل به آتشکده

تاریخی بر آتشکده های ایران

اگر بخواهیم درمورد آتشکده های ایران باستان صحبتی کنیم بایستی به زمان ساسانیان برگشتی داشته باشیم. در زمان ساسانیان سه آتشکده بزرگ در ایران وجود داشت که از عظمت برخوردار بودند.

آتشکده آذرگشسپ که ویرانه های آن در تکاب استان آذربایجان غربی می باشد. گفته می شود که پادشاهان پیاده به زیارت این آتشکده می رفتند. آتشکده برزین مهر یا (آذر برزین مهر) که مهم ترین و مقدس ترین آتشکده بوده و مخصوص پادشاهان بوده است که محل آن بر روی کوه ریوند خراسان و در نزدیکی دریاچه سوور قرار داشته.

آتشکده در فرنبغ یا کاریان به ارتفاع بیست متر که در استان فارس در جنوب غربی جویم قرار داشتند.

معرفی آتشکده یزد

در مورد آتشکده یزد گفته می شود که در زمان ساسانیان و حمله اعراب به ایران دو آتشکده بزرگ ایران خاموش و به دستور یزدگرد سوم آتش مقدس آتشکده آذرفرنبغ استان فارس به کوهی در مرکز ایران یزد برده شد تا از حمله اعراب نجات یابد و در غاری بنام اسکفت نگهداری می شد که هنوز هم آثار آن وجود دارد.

بعدها این آتش به روستایی بنام هفتادر برده شد و نزدیک سیصد سال نیز در آنجا نگهداری می شد. در سال 1474 میلادی این آتش به یزد و منزل یکی از موبدان بنام( تیرانداز آذر کشسب )در محله خان خلف علی آورده شد و تا به امروز از آن مراقبت می شود.

بنای آتشکده یزد

در معرفی آتشکده یزد، به بررسی بنای آن می پردازیم.  در طول سالها زرتشتیان به صورت مخفیانه از این آتش مقدس محافطت می نمودند و حکومت ها بنا بر مصالح خود اجازه ساخت آتشکده را به زرتشتیان نمی دادند تا در زمان رضا شاه و در سال 1301 هجری شمسی اجازه ساخت آتشکده به آنان داده شد. در همین دوران یکی از تجار زرتشت ایرانی که ارباب جمشید نام داشت و نماینده زرتشتیان در مجلس شورای ملی بود با مسافرت به هندوستان و جلب نظر زرتشتیان هند هزینه ساخت آتشکده در یزد را جمع آوری نمود و با سرمایه یک زرتشتی مقیم هند بنام هما بانی و پرداخت هزینه از سوی انجمن زرتشتیان هند در زمین اهدایی برادران امانت که به یاد پدرشان اهدا نمودند ساخته شد.

بنای آتشکده یزد

آتشکده یزد دارای دو ورودی مجزا می باشد. یکی مختص زرتشتیان و دیگری مختص عامه مردم بازدید کننده می باشد. ورودی اصلی ساختمان آتشکده در خیابان کاشانی می باشد که بعد از تهیه بلیط می توانید وارد حیاط بزرگ آن گردید.

حوض زیبا در معرفی آتشکده یزد

در حیاط شما حوض بزرگی را مشاهده خواهید نمود. در روبرو ساختمان آتشکده راخواهید دید و انعکاس آن را در حوض زیبا مشاهده خواهید نمود. دورتادور این حوض را درختان سرو و کاج به عنوان سربلندی و سرسبزی کاشته شده است.

در مورد وجود حوض بزرگ در معرفی آتشکده یزد باید گفت  هماهنگی چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش در کنار یکدیگر می باشد. ورودی اصلی آتشکده دارای سردری بانماد فروهر می باشد. بازدید کنندگان با طی نمودن پله های ورودی ستون های سنگی بزرگی را مشاهده می کنند که توسط استادکاران اصفهانی تراشیده و نصب گردیده اند. ساخت این ستون ها بر سبک پارسی و هندی می باشد و به نوعی بیننده را به یاد ستون های تخت جمشید می اندازد‌. باورود به داخل آتشکده صدای گات خوانی موبدان را خواهید شنید. آتش مقدس را درون محفظه ای بزرگ و شیشه ای دور از هرگونه آلودگی نگهداری می شود.

معرفی آتشکده یزد در جزئیات

آتش مقدس در آتش دان بزرگی از جنس برنز نگهداری می شود. در ادامه شما می توانید به تالار وجاوند که توسط خیری به نام  پرویز وجاوند باسازی شده نیز سری بزنید. این تالار محل برگزاری مراسم و اعیاد زرتشتیان می باشد. قسمت دیگر نیز آب انبار می باشد که به نوعی حوض سرپوشیده برای نگهداری آب بوده. امروزه می توان ضمن بازدید از این آب انبار عکس هایی از هنرمندان عکاس زرتشتی را نیز مشاهده نمود.

برای ورود به آتشکده برای عموم چیز خاصی لازم نیست. اما خود پیروان زرتشت بایستی با بدنی پاک وارد شوند. کفش های خود را درآورده و موی سرخود را نیز بپوشانند تا مبادا موی سرشان بر زمین معبد بریزد. در معرفی آتشکده یزد باید گفت یکی از آداب زرتشتیان که مقید به انجام آن هستند جشن سده می باشد. دیگری این که اول فروردین ماه به دیدار همدیگر رفته و برای خانواده هایی که عزیزان خود را ازدست داده آرزوی سلامتی و سالی خوش را می کنند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی و معرفی آتشکده یزد پرداختیم.  این آتشکده امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری شهر یزد تبدیل گردیده است و همه ساله بازدید کنندگان زیادی از سراسر ایران و دنیا برای دیدن آن به یزد مسافرت می کنند. این اتشکده مقدس در خیابان کاشانی یزد در مرکز شهر قرار دارد. اگر تمایل به سفر دارید بهتر است از قبل برای رزرو هتل در یزد نیز اقدام‌ کنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =

Get in touch with us