Tehran
36208856 - 035

کویر ساغند یزد | بررسی موقعیت های جانوری و جغرافیایی

کویر ساغند یزد

از جمله کویرهای مرکزی ایران که در استان یزد واقع شده است کویر ساغند می باشد. این کویر به عنوان بزرگتربن منبع و معدن اورانیوم ایران شناخته می شود. علاوه بر این از نظر جغرافیایی و حیات وحش نیز زیبایی ها و جاذبه های خاص خود را دارد. در مقاله پیش رو به بررسی و معرفی کویر ساغند یزد خواهیم پرداخت. اگر تمایل به سفر به استان یزد دارید، حتما شرایط را برای اسکان مشخص کنید‌. می توانید با رزرو مهمان سرا در یزد کار را برای خود راحت کنید.

سفر به یزد

برای سفر به یزد برنامه ریزی می کنید؟ تمایل دارید با جاذبه های این استان آشنا شوید؟ اگر این چنین است بهتر است برای خود برنامه کویر نوردی هم داشته باشید. بازدید از کویر های زیبای یزد شما را به دنیایی باور نکردنی وارد می کند. یکی از جذاب ترین و زیبا ترین آن ها کویر ساغند است. زیبایی های طبیعی و بافت گیاهی و جانوری خاص خود را نیز دارد. در ادامه به بررسی جذابیت های مربوط به این بخش زیبا می پردازیم.

موقعیت جغرافیایی کویر ساغند

کویر ساغند یزد در جنوب روستای ساغند واقع گردیده و اسم خود را از این روستا گرفته است. این کویر در موقعیت 32/31 درجه شمالی و 55/20 شرقی در استان یزد واقع گردیده است. مساحت این کویر 22/625 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 3665 می باشد.

از لحاظ خاکشناسی سطح این کویر را کاملا نمکزار پوشانده است. اما کناره های کویر نوار باریکی از خاک های رسی باد کرده دیده می شود. کویر ساغند یزد از جنوب به کوه بنه شور و از سمت دیگر به معدن می چادرمنو محدود می شود. همانگونه که گفته شد این کویر دارای بزرگترین معدن اورانیوم می باشد‌. لازم به یادآوری است کویر ساغند یزد با ارتفاعاتی که در میانه کویر قرار دارد به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است.

کویر گردی در طبیعت کویری جذاب یزد

موقعیت جغرافیایی کویر ساغند

اگر بخواهیم درمورد تاریخچه کویر ساغند یزد چیزی بگوییم این کویر در سال 1985 به صورت رسمی و آن هم بخاطر معادن اورانیوم موجود در آن شناخته شد.

موقعیت جانوری کویر ساغند

همانگونه که گفته شد به دلیل شوری و خاک ضعیف و نبود چشمه های آب شیرین در منطقه به صورت کلی حیات وحشی در این منطقه دیده نشده و متصور نیست. اما در کناره های کویر به دلیل بکر بودن و نبود دسترسی انسانی حیات وحش قابل توجهی به خود اختصاص داده است. حیات وحش این منطقه شامل گرگ، شغال، گربه شنی، روباه معمولی، هوبره، جبیر، کفتار، بحری، دلیجه، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی  کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی، دم جنبانک، ابلق، گنجشک معمولی و دیگر پرندگان است. همگی از ساکنان کویر ساغند یزد هستند. از دیگر جانورانی که در این کویر زندگی می کنند می توان به انواع خرندگان نیز اشاره نمود که شامل لاک پشت، سمندر واسکینک ها و بزمجه می باشد.

سفر به کویر ساغند یزد برای تفریح

در جنوب کویر ساغند معادن چادرملو قرار دارد که دارای سنگ مس، آهن و طلا می باشد و در قسمت شرقی کویر ماسه های روان قرار دارد. برای رفتن به کویر ساغند بهترین زمان فصل پاییز می باشد. کویرنوردی تجهیزات خاص خود را دارد. اگر قصد مسافرت به سمت کویر ساغند را دارید بهترین کار مسافرت گروهی و به صورت تور می باشد. در کنار تجهیزات کویر نوردی داشتن راهنمای خوب نیز بسیار مهم می باشد.

حتما از گروهای آشنا و مستقر در منطقه استفاده کنید. از تجهیزات مخصوص کویر نوردی می توان به قطب نما، ردیاب، ظرف های مخصوص آب و دیگر تجهیزات ضروری نام برد. باز هم یادآوری می کنیم که کویرنوردی تجهیزات خاص خود را دارد و نکته مهم تر این که هنگام ترک طبیعت و کویر هیچگونه پس مانده ای را بجا نگذارید. خصوصا ظروف پلاستیکی و فلزی که می تواند برای طبیعت و حیوانات خطرآمیز باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی کویر ساغند یزد برای تفریح پرداختیم. این کویر یکی از زیبا ترین کویر ها و مناطق دیدنی در استان یزد می باشد. با زیبایی ها و جذابیت هایی که دارد شما را مجذوب خود خواهد کرد. اما نکته بسیار مهم و اساسی این است که برای سفر به کویر باید با تمامی امکانات و لوازم باشید. در این زمینه بهتر است از راهنمای تور کمک بخواهید. قبل از سفر نیز می توانید برای رزرو هتل یزد اقدام کنید. این کار باعث امنیت خاطر بیشتر شما خواهد شد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Get in touch with us