Tehran
36208856 - 035

مکان های دیدنی و تاریخی یزد

مکان های دیدنی و تاریخی یزد

شهرستان های ایران که با سابقه و قدمت تاریخی وجود دارند زیاد هستند. هر کدام بخشی از تاریخ سرزمین مان ایران قلمداد می شوند. شهر های اصفهان،  شیراز، تبریز، مشهد، یزد و دیگر شهرها. هر کدام تاریخ مستقل و بخشی از ایران باستان می باشند. شهرستان یزد یکی از این شهرها با قدمتی تاریخی است. در مقاله پیش رو در مورد این شهر مکان های دیدنی و تاریخی یزد توضیحاتی خواهیم داد. برای رزرو هتل یزد نیز می توانید با ما در هتل عمارت مالمیر همراه شوید.

نگاهی به شهر یزد

اگر بخواهیم در مورد استان و شهرستان یزد صحبت کنیم باید بگوییم این استان به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد در فلات مرکزی ایران واقع گردیده است. دارای آب و هوایی گرم و خشک بیابانی می باشد. اما وضعیت محلی آن گونه ای دیگر است. استان یزد از یکسو با ارتفاعات شیر کوه هم مرز است که تا شعاع وسیعی را تحت تاثیر عوامل مثبت خود قرار داده است. به صورتی که در دره ها و کوهپایه های شیرکوه هوای نسبتا ملایمی داشته و دارای ویژگی ییلاقی می باشد‌. از سویی دیگر در بخش مرکزی  و شرقی یزد آب و هوایی خشک و کویری دیده می شود. به جهت حضور کویرهای نمک و دشت های بزرگ است. به همین دلیل می توان تنوع بسیاری در مکان های دیدنی و تاریخی یزد دید.

تاریخ و فرهنگ یزد

سرزمین یزد میعادگاه باشکوه و درخشان تمدن کهن ایران می باشد. آثار باستانی و تاریخی بجای مانده به صورت پراکنده در سرتاسر استان یزد حکایت از قدمت این سرزمین دارد. آثار بجای مانده از دوره ایلامیان از جمله دست افزارهای سنگی و سنگ انگاره ها و تکه سفال های نقش دار در نارین قلعه میبد نشانگر آن است که شهر یزد در مسیر راه های کرمان به خراسان قرار داشته است.

تاریخچه شهر یزد

در این نوشته هدف ما بررسی مکان های دیدنی و تاریخی یزد است. از این رو باید نگاهی به تاریخچه این شهر داشته باشیم. در مورد شهریزد بایستی گفت که این شهر به عنوان اولین شهر خشت خام و تاریخی جهان شناخته شده است. این شهر در نزد ایرانیان به شهر بادگیرها شهرت یافته و در واقع بادگیرها مجاری تنفسی این شهر نامیده می شوند. واژه یزد از کلمه اوستایی(yazata) گرفته شده است‌‌. بنای این شهر را به زمان یزدگرد دوم پادشاه ساسانی نسبت می دهند.

در مورد تاریخ یزد می توان گفت این شهر در زمان یزدگرد سوم به دست لشکریان عثمان افتاد. مردم یزد با پرداخت جزیه به آیین زرتشتی باقی ماندند. شهر یزد برای زرتشتیان مقدس بوده و هم اکنون نیز. معبدی به نام هفت آتشکده در آن وجود دارد. نام های قدیمی دیگری بر این شهر نهاده شده است. مانند دارالعباده و دارالسیاده که گویا از دوران ملک شاه سلجوقی بر این شهر نهاده شده.

مکان های دیدنی و تاریخی یزد

یزد شهری است با بافت قدیمی و سنتی و دارای آثار باستانی بسیاری می باشد که عبارتند از:

مسجد جامع یزد

یکی از زیباترین و معروف ترین جاهای دیدنی یزد مسجد جامع می باشد. از اولین جاهایی است که شاهکار معماری اسلامی بوده و با کاشی های آبی رنگ و زیبای خود بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جلب می کند. این مسجد در طول سه دوره تاریخی و در حدود 100 سال بنا گردیده است. نخستین سنگ بنای این مسجد به دوره ساسانیان باز می گردد. اما بنای فعلی مسجد، گنبد و کاشیکاری های آن متعلق به دورهای مختلفی از جمله آذری، ایلخانی و تیموری می باشد.

بافت تاریخی از مکان های دیدنی و تاریخی یزد

از بخش ها و مکان های دیدنی شهر یزد بافت تاریخی این شهر می باشد. جایی که به محض ورود به این قسمت از شهر احساس می کنید که زمان ساکن شده و ایستاده است. در کوچه پس کوچه های خشتی بافت قدیم شهر می توانید آرامش گذشتگان را پیدا کنید. شاید توضیحاتی که می دهیم شاعرانه باشد. اما زمانی که خودتان رفتید خواهید دید که سکوت و آرامش دیوارهای خشتی شما را عاشق آن فضا می کند.

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

زندان اسکندر از سال های درو به عنوان جاذبه گردشگری در این شهر شناخته می شود. این اثر به نام مدرسه ضیائیه هم شناخته می شود. در محله فهادان قرار دارد. در لیست آثار ملی ثبت گردیده است. اما چرا این مکان به نام زندان اسکندر معروف شده؟ طبق گفته ها در زمان حمله اسکندر این مکان را به عنوان زندان برای مخالفان خود ساختند. بعدها توسط عارف نامی ضیاالدین حسین رضی در محل این زندان مدرسه ای ساخته شد که به نام ضیائیه شناخته شد.

بقعه دوازده امام از مکان های دیدنی و تاریخی یزد

در مورد این آثار باستانی می توان گفت یادگاری از قرن پنجم هجری و دوران سلجوقی می باشد. این بنادر زمان ساسانی به عنوان یک آتشکده بنا گردیده است‌‌. این بنا از بیرون به شکل یک چهار ضلعی می باشد. در هر چهارضلع آن گوشواره وجود دارد. در داخل این بنا گچ بری هایی دیده می شود که مربوط به دوران ایلخانیان است. باستان شناسان بر این عقیده هستند که این بنا بر آتشکده ای قدیمی بنا شده است. در روی این بنا کتیبه های قرانی به خط کوفی دیده می شود.

خانه لاری ها نگاهی بر آیینه کاری ها

یکی از زیباترین مکان های دیدنی و تاریخی یزد که در محله قدیمی فهادان و در همسایگی مدرسه ضیائیه و بقعه دوازده امامی  واقع گردیده خانه تاریخی لاری ها می باشد. خانه لاری ها متعلق به تاجر لاری و یادگاری از خانه های ساخته شده در دوران قاجار می باشد. این خانه در دوران قاجار ساخته شد و تا اواخر حکومت رضا شاه یک خانه اعیان نشین محسوب می شد‌. اما بعد متروکه و به خانقاه دراویش نعمت الهی تبدیل گردید.

خانه لاری ها نگاهی بر آیینه کاری ها

تا این که میراث فرهنگی آنرا خریداری و مرمت کرده و برای بازدید کنندگان مهیا گردیده. طبق سنت خانه های دوران قاجار اتاق های این خانه دورتادور حیاط اصلی بنا شده است که در وسط حیاط نیز حوض آب بزرگی خودنمایی می کند. از زیبایی های این خانه می توان به گچبری های ظریف، شیشه های رنگی پنجره های ارسی، آینه کاری ها و نقاشی های زیبا اشاره کرد‌. همه این ها موجب دلبری از گردشگران خواهد شد.

موزه ها مکان های دیدنی و تاریخی یزد

از مکان های جذاب و گل سرسبد جاهای دیدنی یزد موزه های این شهر می باشد. از جمله موزه آب و موزه سکه و مردم شناسی.  موزه سکه که به موزه حیدرزاده نیز معروف است یکی از خانه های ساخته شده در دوران قاجار می باشد. این موزه 10 اتاق دارد. در هر کدام می توانید سکه هایی از دوران مختلف ببینید. همچنین با سبک زندگی گذشتگان آشنا شوید. در این موزه 5000 سکه قدینی مربوط به ادوار گذشته از جنس طلا، نقره، مس و برنج را می توانید ببینید. در بخش مردم شناسی این موزه بیش از هزار قطعه از ادوات و لوازم مورد لستفاده مردم در ادوار گذشته به نمایش گذاشته شده است. مانند وسایل آشپزی، پخت نان، انواع ظروف و دیگر لوازم.

موزه آب در خانه کلاهدوزها

این موزه یکی از مکان های دیدنی و تاریخی یزد است. در این شهر کویری موزه ای به نام موزه آب وجود دارد که نشان می دهد مردم این شهر چطور آب را از دل کویر توسط قنات ها به شهر می رساندند. این موزه در میدان امیرچخماق واقع گردیده که ابزارآلاتی مربوط به حفر قنات ها و چاه های آب را در آن می بینید. این موزه در خانه کلاه دوزها که بجامانده از دوران قاجار است واقع گردیده که زیبایی خاص خود را دارد.

مجموعه امیر چخماق

یکی از مکان های دیدنی و تاریخی یزد میدان امیرچخماق می باشد که خوراک خوبی برای افرادی است که به دنبال سوژه های جالب عکاسی می گردند. میدان امیرچخماق بعد از غروب آفتاب بخاطر نور پردازی های خاص زیبایی دوچندانی یافته و به زیباترین حالت خود می رسد. در این میدان یک تکیه، بازار،  مسجد و دو آب انبار را خواهید دید. در بنای آن ردپایی از دوران تیموریان دیده می شود. این مجموعه تاریخی را می توان سر لیست جاهای دیدنی یزد نامید.

شهر یزد جاهای دیدنی زیادی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آتشکده یزد
  • کافه های پشت بام یزد
  • باغ دولت آباد
  • دخمه(ارامگاه) زرتشتیان
  • آب انبار شش بادگیر
  • بازار مسگرها

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی مکان های دیدنی و تاریخی یزد پرداختیم. اما نکته پایانی این که اگر قصد مسافرت به یزد و دیدن این شهر زیبا را دارید بهترین زمان در فصل بهار و پاییز می باشد. چرا که در فصل تابستان بخاطر گرمای کویری نمی توانید لذت لازم را از مسافرت خود ببرید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Get in touch with us