Tehran
36208856 - 035

مکان های دیدنی زرتشتیان یزد خارج از شهر و داخل شهر

مکان های دیدنی زرتشتیان یزد

یزد به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان و با قدمتی دیرینه خواستگاه مردم ایران زمین از دوران خیلی باستان بوده. مردم زیادی با عقاید و افکار مختلف در این شهر زندگی کرده و می کنند. طبق برخی نظریه ها این شهر قدیمی را به عنوان زادگاه و مرکزیت دین زرتشت می شناسند. هنوز در این شهر آتشکده ای وجود دارد که طبق گفته مورخان، آتش درون این آتشکده هزاران سال است که روشن مانده و خاموش نشده. در شهر یزد جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که به عنوان اماکن دیدنی مورد استقبال و بازدید مسافران ایرانی و توریست های خارجی قرار دارد. در نوشته پیش رو درمورد مکان های دیدنی زرتشتیان یزد توضیحاتی را خدمت شما عزیزان خواهیم داد. اگر تمایل به دیدن این مکان های زیبا دارید می توان با رزرو هتل در یزد سفری آسوده داشته باشید‌.

مکان های دیدنی زرتشتیان یزد

مکان های دیدنی زرتشتیان در یزد دو دسته هستند. آنهایی که در شهر یزد قرار دارند و آنهایی که در اطراف یزد می باشند. هر کدام از این مکان ها را توضیح خواهیم داد:

مکان های دیدنی زرتشتیان در شهر یزد

مهم ترین این مکان های دیدنی به شرح زیر هستند:

مجموعه مارکار یزد

مارکار یزد مجموعه ای تاریخی و مربوط به اوایل دوران پهلوی می باشد. در سال 1313 توسط (پشتون جی دوسابایی مارکار)  افتتاح گردیده است. پشتون جی تاجر پارسی ساکن هند بود که دارایی خود را وقف تاسیس امکانات رفاهی و آموزشی ایرانیان به ویژه زرتشتیان نموده است. این اثر در سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ثبت گردیده است.

مدرسه و پرورشگاه  مارکار

این مدرسه در باغی سرسبز و با درختانی قدیمی ساخته شده. ساختمانی آجری که با کاشی هایی ابی رنگ ترئین شده در وسط باغ قرار دارد. ستون های تخت جمشیدی این بنا زیبایی خاصی به آن داده و شکوه دوران ساسانی را یادآور می گردد. این بنای بزرگ از دو قسمت آموزشگاه با 18 اتاق و یک سالن بزرگ و ساختمان دیگری به عنوان پرورشگاه با 3 سالن خواب و 9 اتاق و یک زیرزمین می باشد. این بنای بزرگ یک ساختمان سرایداری نیز دارد که در قسمت جنوب غربی آن واقع گردیده است.

موزه مارکار از مکان های دیدنی زرتشتیان یزد

از جمله مکان های دیدنی مربوط به زرتشتیان موزه مارکار می باشد که در سال 1394 در ساختمان بخش پرورشگاه مجموعه مارکار و در زیرزمین آن افتتاح گردیده است. مجموعه موزه که در بخش زیرزمین قرار دارد شامل آب انبار، گاورو، پاکنه، راه قنات و غیره می باشد. در این موزه با تاریخچه مجموعه مارکار، پوشاک زرتشتیان و گات ها روبرو می شوید.

آتشکده یزد

این آتشکده محل نگهداری آتش 1500 ساله ای می باشد که در شهر یزد واقع گردیده است. آتش این آتشکده در جایگاه ویژه ای قرار دارد و محل برگزاری مهمترین نیایش های دینی از جمله اوستا خوانی و گات خوانی در برابر آتش مقدس می باشد. ذکر این نکته ضروری است که آتش موجود در این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان می باشد و یکی از سه آتش مقدس زرتشتیان است.

مکان های دیدنی زرتشتیان یزد خارج از شهر

مکان های خارج از شهر برای بازدید علاقه مندان را در ادامه معرفی می کنیم.

زیارتگاه چک چک

یکی از پر طرفدار ترین جاذبه های طبیعی و تاریخی یزد که عبادتگاه زرتشتیان نیز می باشد عبادتگاه چک چک است. این زیارتگاه در غاری در دل کوه می باشد که به مرور زمان اقامت گاه هایی در اطراف آن نیز ساخته شده است. این زیارتگاه هر ساله میزبان بزرگترین رویداد مذهبی زرتشتیان می باشد. در کنار این زیارتگاه اماکن مهم دیگری مانند آتشکده زرتشتیان، گورستان یا دخمه، زیارتگاه پیرهرشت و زیارتگاه پارس بانو می باشد.

زیارتگاه چک چک

هر کدام بازدیدکنندگان زیادی دارد. زیارتگاه چک چک در محلی در 43 کیلومتری شرق اردکان در دامنه کوه چک چک در کنار چشمه و کوه های انجیر واقع گردیده است. زیارتگاه چک چک به نام پیر سبز نیز شناخته می شود که نزد زرتشتیان به عنوان آخرین مأمن دختر یزدگرد سوم شناخته شده است. قدمت آن به پنهان شدن نیک بانو دختر یزد گرد در دل این کوه می باشد. زرتشتیان بر این عقیده هستند که این بانو در این محل دفن گردیده است.

دخمه یزد از مکان های دیدنی زرتشتیان یزد

این دخمه در 15 کیلومتری یزد به سمت صفائیه و برروی یک کوه رسوبی واقع گردیده است. دخمه زرتشتیان معروف به برج خاموش نیز می باشد. این دخمه به عنوان گورستان زرتشتیان شناخته می شود. ظاهر مدور ساده دخمه در کنار ساختار مستحکم و سنگ و سیمانی آن جزو ویژگی های بارز این بنا به شمار می رود.

زیارتگاه پیر نارکی

این زیارتگاه در شهرستان تفت و بین دره های زنجیر و گبگون قرار گرفته. از سه طرف با کوه محصور گردیده است. این زیارتگاه از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان می باشد که چشمه آبی نیز از آن جاریست. زرتشتیان اتاق های خشتی زیادی به نام خیله و به سبک معماری باستانی ساخته اند که زائران بتوانند در آنها اقامت گزینند‌. گردهمایی زرتشتیان از روز مهر تا ورهان از ماه امرداد(12 تا16) معروف به روز سروش ایزد(روزی که نازبانو در کوه پناه داده شد) است که به عبادت می پردازند. آیینی که مانند دیگر مراسم زرتشتیان زیبایی و فلسفه خاص خود را دارد.

زیارتگاه پیر هریشت یزد

یکی از مکان های دیدنی زرتشتیان یزد که خارج این شهر است زیارتگاه پیر هریشت می باشد. این زیارتگاه یکی از نیایشگاها و آتشکده های زرتشتیان ایران می باشد که در 15 کیلومتری اردکان یزد در دامنه کوه های کم ارتفاع شریف آباد واقع گردیده است. در باور زرتشتیان این محل مکانی بوده که مروارید یا گوهر بانو یکی از کنیزان دختر یزدگرد در پی تعقیب اعراب در این نقطه پنهان و هنگام عبادت غائب گردیده است. زرتشتیان نیز همه ساله در 18 فروردین در این مکان گرد هم امده وبه زیارت و برگزاری جشن می پردازند.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی مکان های دیدنی زرتشتیان یزد پرداختیم. سفر به یزد همواره ما را با عجایب و شگفتی های بسیاری مواجه می کند. یکی از آن ها مکان های دیدنی و تاریخی است که به دلیل عمق فرهنگ و غنی بودن تاریخ این شهر بسیار خاص می باشد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 3 =

Get in touch with us