Tehran
36208856 - 035

یزد در یک نگاه | یزد در نگاه تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی

یزد در یک نگاه

اگر بخواهیم در مورد یزد یک جمله بگوییم می توانیم این جمله را به کار ببریم. یزد دفتر خاطرات ایران زمین. چرا که با نگاهی به  قدمت تاریخی این شهر شما ایرانی کوچک با فرهنگی اصیل را می بینید. در ادامه و در نوشته پیش رو سعی می کنیم خلاصه ای از موقعیت و قدمت شهر یزد را برایتان بازگو کنیم. یزد در یک نگاه در ادامه این نوشته از هتل عمارت مالمیر توصیف می شود. اگر تمایل به رزرو هتل در یزد دارید می توانید با ما در ارتباط باشید و از بهترین امکانات و شرایط بهره ببرید.

موقعیت جغرافیایی یزد

استان یزد در مرکز ایران قرار گرفته. این استان از قسمت شمال و غرب با استان اصفهان هم مرز می باشد. از سمت شمال شرقی به استان خراسان، از جنوب غرقی به استان فارس و از سمت جنوب شرقی با استان کرمان هم مرز می باشد. این شهر به علت موقعیت کویری و بیابانی که دارد در طول تاریخ کمتر مورد هجوم قرار گرفته و از بحران های نژادی و فرهنگی مصون مانده است.

یزد در یک نگاه تاریخی

اگر بخواهیم در مورد پیشینه تاریخی این شهر صحبتی کنیم این شهر را دارای قدمتی طولانی و حتی به سلیمان نبی هم نسبت داده اند. اما هر چه باشد این شهر دارای قدمتی باستانی و به عنوان اولین شهر خشتی جهان و دومین شهر قدیمی بعد از ونیز ایتالیا شناخته می شود.

یزد در یک نگاه تاریخی

در مورد جغرافیای تاریخی یزد می خواهیم کلامی بگوییم. این سرزمین دارای شکوهمندترین میراث فرهنگی در ادوار کهن و تاریخی می باشد. به همین جهت نیز دارای آثار باستانی با قدمت زیادی است. به گونه ای که بر اساس شواهد تاریخی سکونت انسان از هزاره سوم پیش از میلاد نیز فراتر رفته و به دوره پیشدادیان و قبیله های در حال کوچ از بلخ به پارس می رسد. این بخش از سرزمین را یزدان نامیدند و نام یزد نیز از همین جا گرفته شده. به معنی محل عبادت می باشد.

یزد در یک نگاه فرهنگی

از لحاظ تاریخی شهر یزد اولین شهر خشتی جهان می باشد. از لحاظ فرهنگی آنگونه که از شواهد تاریخی پیداست قدمت این شهر به زمان های خیلی دور برمی گردد. مردم شهر یزد مردمی مهربان و صبور و دارای روحیه ای جنگنده می باشند. دین و مذهب در این شهر از احترام و جایگاه ویژه ای برخوردار است. چنانکه مردمی با دین زرتشتی ، یهودی و مسلمان در کنار هم با آرامش زندگی می کنند. به همین دلیل به این شهر لقب صلح و آرامش داده اند.

نکات مهم درباره یزد

یزد در یک نگاه شامل جزئیات دیگری نیز می باشد. در مورد شهر یزد می توانیم به این نکات نیز اشاره کنیم که در حال حاضر پنجمین استان صنعتی کشور می باشد. نکته مهم دیگر این که شهر یزد در دهه های اخیر به قطب پزشکی کشور نیز تبدیل شده است. نکته دیگر این که یزد به عنوان اولین شهر ایران ثبت جهانی گردیده است. با توجه به توضیحات مختصر داده شده وجود آثاری با قدمت طولانی و مهمتر حفظ اصالت و سنتی بودن شهر باعث گردیده تا در عین کویری بودن و گرمای آن  برای گردشگران داخلی و خارجی جذابیت خاص خود را داشته باشد. نکته اخر این که این شهر دارای اقامتگاه ها های سنتی زیادی می باشد. ضمن این که وجود بافت قدیمی و محله های با قدمت چند صد ساله این شهر را برای بازدید کنندگان خاطره انگیز نموده است.

سخن آخر

در این نوشته ما یزد در یک نگاه را بررسی کردیم. اما نکته پایانی این که شهر یزد را همانگونه که قبلا گفتیم می توان دفتر خاطرات تاریخی کشور  ایران نامید. دفتری که برگ برگ آن از فرهنگ و دین و مذهب های گوناگون گرفته که یک زندگی آرام را برای کلیه ساکنان آن فراهم نموده است. شهری که در برگی دیگر از دفتر خاطرات به عنوان دومین شهر باستاتی جهان و اولین شهر خشتی جهان نام برد. این شهر به عنوان شهر بادگیرها و شهر قنات ها نیز نام برده می شود. در خاتمه می توانیم به جرات بگوییم شهر یزد تاریخ زنده ایران است که بستری به قدمت زاره سوم پیش از میلاد تا دوره زرتشتیان و دوران اسلامی را در خود دارد. شهری که ارزش حداقل یکبار دیدن را برای هر فرد ایرانی و گردشگر غیر ایرانی دارد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 10 =

Get in touch with us