Tehran
36208856 - 035

استان یزد در یک نگاه | طبیعت + آب و هوا و مکان های دیدنی

استان یزد در یک نگاه

یزد استانی در مرکز ایران با جغرافیایی گرم، خشک و کویری است. استان یزد از شمال با خراسان رضوی، شمال غربی با سمنان، از سمت غرب با استان اصفهان، از شرق با خراسان جنوبی از جنوب و جنوب غربی با فارس و کرمان همسایه می باشد. کویری و بیابانی بودن این استان از دلایلی می باشد که کشاورزی فقط در برخی مناطق به صورت محدود و بیشتر محصولات باغی می باشد. این محصولات شامل پسته، انار، غلات، پنبه چغندر قند، کنجد و خرمای بافق می باشد. در ادامه استان یزد در یک نگاه را با هم بررسی می کنیم. برای سفر به این استان می توانید با رزرو هتل در یزد شرایط بهتری داشته باشید.

طبیعت وحشی استان یزد

یزد به عنوان منطقه ای بیابانی و کویری گونه های خاص جانوری خود را دارد. از جمله کاراکال که گونه ای از گربه سانان می باشد و کویری نیز بنام کاراکال نیز وجود دارد. از دیگر حیوانات طبیعت وحشی در این استان بزمجه بیابانی، هوبره، باقزقره، شکم سیاه و یوزپلنگ آسیایی می باشد که در این منطقه زندگی می کند.

آب و هوای استان یزد در یک نگاه

همانگونه که گفته شد این استان بر روی منطقه گرم و خشک جهانی قرار گرفته. به همین خاطر دارای تابستان های گرم، خشک و طولانی و زمستان های سرد و تقریبا مرطوب می باشد. تقریبا از اوایل اسفند تا اواخر فروردین هوای معتدلی را تجربه می کند. به همین خاطر بهترین دوره را برای مسافرت به این شهر از اواسط اسفند تا اوایل اردیبهشت می توان نام برد.

شهرهای استان یزد

استان یزد در یک نگاه و در مجموع دارای بیست و یک شهرستان و شهر می باشد که شهرستان یزد به عنوان مرکز استان شناخته می شود. از دیگر شهرهای بزرگ استان یزد می توان به میبد، اردکان، بافق، مهریز، ابرکوه، تفت و دیگر شهر ها اشاره داشت.

مراکز دیدنی استان یزد

اگر یخواهیم در مورد مراکز دیدنی استان یزد حرفی به میان بیاوریم بایستی از خود شهر یزد شروع کنیم که به عنوان قدیمی ترین شهر جهان شناخته می شود. کویری و بیابانی بودن این منطقه در بافت شهری و ساخت خانه های آنان تاثیر زیادی گذاشته است. خانه های  ساخته شده با خشت خام زیبایی خاصی به این شهر داده است. از جمله مرکز دیدنی این شهر می توان به بناها، فضاهای تاریخی و میراث فرهنگی زیاد این شهر اشاره نمود. بافت تاریخی و قدیمی یزد همچون محله فهادان یزد جذابیت زیادی دارد. در این محله خانه هایی مربوط به دوران ایلخانیان را می توانید ببینید. مورخین و باستان شناسان براین عقیده هستند که قدیمی ترین بنای خشتی جهان در شهر یزد قرار دارد که قلعه کهندژ یا نارین قلعه نام دارد. این قلعه و دیگر دژها و قلاع یزد به دوره مادها هخامنشی و اشکانیان باز می گردد.

اجاره سوئیت در یزد با قیمت مناسب

 

مراکز دیدنی استان یزد

زندان سکندر استان یزد در یک نگاه

از دیگرجاها و اماکن دیدنی یزد می توان به زندان سکندر یا مدرسه ضیائیه اشاره نمود. این مکان و اثر باستانی در سال 631 قمری بنانهاده شده است که دارای شبستانی بزرگ با رواق های خاص در اطراف می باشد. سبک ساخت آن مربوط به دوران مغول می باشد‌. این مکان دیدنی در محله فهادان یزد واقع گردیده است.

مجموعه امر چخماق

یکی از آثار به نام و معروف یزد مجموعه دیدنی امیر چخماق یزد می باشد. به دستور امیر جلال الدین چخماق شامی در دوره تیموریان بنا شد. او از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید. به همراه همسرش این مجموعه میدان گاهی را با آب انبارهای اطراف آن، خانقاه، کاروانسرا، مدرسه، چاه آب، بازار و مسجد امیر چخماق گسترش داد.

از دیگر مجموعه های دیدنی یزد می توان به مجموعه بازار خان، مدرسه خان و  حمام خان اشاره نمود.

مکان های دیدنی استان یزد در یک نگاه

در استان یزد جاهای دیدنی دیگری نیز وجود دارد. از جمله مساجد این استان که می توان به  مسجد فهرج یزد، مسجد جامع کلیر یزد و غیره اشاره نمود. نکته مهم در مورد آثار باستانی یزد بخاطر حضور با قدمت هموطنان زرتشتی مان در این استان از مراکز و اماکن مذهبی این عزیزان نیز نامی برد از جمله:

آتشکده

این بنا در سال 1313 با همت و کمک مالی زرتستیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شد. ساختمان این آتشکده برگرفته از معماره دوران هخامنشی می باشد. آتشکده در وسط حیاط و باغی بزرگ است‌ دو متر از سطح زمین بالاتر ساخته شده است. آتش موجود در این آتشکده طبق عقیده زرتستیان مربوط به 1515 سال قبل می باشد‌‌.

در مورد هموطنان زرتشتی می توان به اثر دخمه زرتشتیان نیز اشاره نمود که در 5 کیلومتری جنوب یزد بر فراز تپه رسولی قرار گرفته. این دخمه از دوران قدیم تا حدود چهل سال پیش محل دفن مردگان زرتشتی بوده و مردگان خود را در این محل می گذاشتند.

در مورد جاهای دیدنی استان یزد می توان به خیلی از موارد دیگر اشاره نمود.

از جمله اماکن زیارتی هموطنان زرتستی بنام پیر هربشت، پیرنارسون، پیرسبز یا چک چک، پیرنارکی پارس بانو و غیره نام برد‌.

باغ های زیبای استان یزد در یک نگاه

از جمله زیبایی های جالب و دیدنی یزد باغ های آن می باشد که هم زیبایی و هم قدمت خاص خود را دارند. از جمله این باغ ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • باغ دولت آباد
  • مجموعه باغ صدری شهرستان تفت
  • باغ پهلوان پور مهریز یزد

خانه لاری ها و موزه آینه

در بافت سنتی شهر یزد می توان به خانه لاری ها اشاره نمود که یکی از جاهای جذاب و دیدنی شهرستان یزد می باشد. به عنوان یکی  از خانه های جذاب و دیدنی این شهر مورد توجه بازدید کنندگان آن قرار دارد. موزه آینه و نور که تنها موزه مربوط به روشنایی و نور در ابران می باشد که زیبایی های خاص خود را دارد.

اگر بخواهیم در مورد دیگر آثار قدیمی استان یزد در یک نگاه صحبت کنیم می توان کتابی قطور نوشت. از جمله جاهای دیدنی این استان می توان به آب انبارهای متعددی که در این شهر بنا گردیده و یخچال های قدیمی، قنات ها و بادگیرهای زیبای این شهر اشاره نمود.

سخن آخر

در این نوشته از هتل مالمیر ما استان یزد در یک نگاه را بررسی کردیم. اگر می خواهید به دوران گذشته و تاریخ قدیم و باستان ایران سفری زنده داشته باشید توصیه می کنیم حتما سفری به این استان زیبا داشته باشید‌‌. یزد هرچند آب و هوایی گرم و کویری دارد. اما زیبایی های خاصی دارد که در هیچ جای ایران و حتی دنیا نمونه آن را نخواهید دید‌‌. بهترین زمان سفر به این استان نیز ار اواخر اسفند تا اواسط اردیبهشت می باشد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هشت =

Get in touch with us