Tehran
36208856 - 035

جاذبه های گردشگری یزد | زیبایی های طبیعی، تاریخی و فرهنگی یزد

جاذبه های گردشگری یزد

شهرستان یزد مرکز استان کویری یزد با آب و هوایی گرم و خشک و کویری یکی از شهرهای با قدمت چند هزار ساله و از شهرهای خاص جهان می‌باشد. خاص از این لحاظ که هر چند از طبیعت زیبا و سرسبزی در آن خبری نیست. اما چنان جاذبه های خاصی را در خود نهفته دارد که افراد زیادی را از ایران و سرتاسر جهان به سوی خود جذب می‌کند. در  ادامه ودر نوشته پیش رو در مورد جاذبه های گردشگری یزد توضیحاتی ارائه خواهیم نمود.

اطلاعاتی در مورد شهر یزد

همانگونه که گفتیم شهر یزد قدمتی چند هزار ساله دارد و به معنای شهر مقدس یا شهر خدا نام برده شده است. مدارک تاریخی حکایت گر آن است که اولین جای سکونت آریایی‌ها همین منطقه یزد بوده است. در طول تاریخ اقوام زیادی بر این منطقه حکومت کرده اند. از جمله اتابکان که نزدیک به 140 سال بر این منطقه حکومت می‌کردند. بعد از آن نیز قوم مغول، آل مظفر، تیموریان و صفویان نیز بر این منطقه حکومت داشته اند. در دوره زندیه و قاجاریه نیز حاکمان زیادی بر این شهر حکومت کرده اند. این شهر را شهر قنات ها، بادگیر ها، قدیمی‌ترین شهر خشتی جهان، شهر عابدان و حسینیه ایرانیان می‌شناسند. اگر بخواهیم در مورد جاذبه های گردشگری یزد صحبت کنیم می‌توانیم به موارد زیادی اشاره کنیم که در ادامه چند مورد را جهت آشنایی به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین زمان سفر به یزد

جاذبه های گردشگری یزد

اگر بخواهیم در مورد جاذبه های گردشگری یزد صجبتی کنیم می‌توانیم آنها را به سه دسته تقسیم کنیم:

  • جاذبه های گردشگری طبیعی
  • جاذبه های گردشگری تاریخی
  • زیبایی‌ها و جاذبه های گردشگری فرهنگی و دینی

در مورد هر کدام توضیحاتی خواهیم داد.

جاذبه های گردشگری طبیعی

جاذبه های گردشگری طبیعی یزد عبارتند از:

کویر کاراکال

یکی از کویرهای زیبا که مورد علاقه کویرنوردان نیز می‌باشد کویر کاراکال است. بر گرفته از گونه ای گربه وحشی مخصوص این منطقه می‌باشد. هنگام دیدار از این کویر می‌توانید تفریحاتی مانند سافاری، موتورسواری، غلت خوردن در تپه های شنی، شتر سواری و گردش در نخلستان های زیبای این کویر اشاره کرد.

کویر بافق

یکی دیگر از کویرهای زیبای این استان کویر بافق می‌باشد. به نام کویر درانجیر نیز شهرت دارد. این کویر نیز 75 کیلومتر وسعت دارد که در اطرافش مخروط افکنه هایی به رنگ سفید به چشم می‌خورد. این سفیدی‌ها نشانه شوری زمین و نمک موجود در خاک آن می‌باشد. از تفریح در این کویر به آفرود کردن، شتر سواری و تماسای ستاره های کویر در شب اشاره داشت. لذت بخش ترین قسمت سفر به این کویر می‌باشد.

باغ شادی از جاذبه های گردشگری یزد

یکی از جاذبه های زیبای شهرستان خاتم باغ شادی محبوب ترین مقصد گردشگری این شهرستان می‌باشد. دختانی مانند ارژن، بنه، کهکم و …. در دل خود جای داده است. حیات وحش در باغ حیواناتی مانند آهو، بره، تیهو و کبک زیبایی این باغ را چند برابر نموده است.

چشمه ای قل

از دیگر جاذبه های گردشگری یزد می‌توان به چشمه آب قل اشاره نمود. به دلیل خواص درمانی سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

چشمه غربالبیز

این چشمه از مناطق طبیعی و زیبای این استان می‌باشد. در در 20 کیلومتری شهرستان مهریز و در روستای مزوار می‌باشد. این چشمه به دلیل آب و هوای مطبوع، چشم انداز های منحصر به فرد، دسترسی به شهر، امکان رفاهی، امکان اسکان و غیره محل بسیار زیبایی برای گذراندن تعطیلات می‌باشد.

غار نباتی ندوشن

یکی از جاذبه های گردشگری یزد که بسیار زیبا و شگفت انگیز می‌باشد که با بلورهای سفید و نباتی آن به عنوان عروس غارهای این استان شناخته می‌شود. این غار در دهانه یک ونیم متری کوه به صورت حفره ای در دل زمین به عمق چهار متر واقع شده است.

غار نباتی ندوشن

از دیگر جاهای دیدنی و طبیعی این استان می‌توان سرو ابرکوه، روستای قطرم، کویر سیاه کوه و  ده بالا نام برد.

جاذبه های گردشگری تاریخی

از جاذبه های گردشگری یزد و  تاریخی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مجموعه خان

این مجموعه از بهترین جاهای دیدنی شهر یزد می‌باشد. قسمت هایی از بازارخان در دوره افشاریه و سایر بخش‌ها بجا مانده از دوره قاجاریه می‌باشد. این مجموعه شامل میدان، حمام و بازار خان می‌باشد. بازار خان به طول 274 متر طولانی ترین بازار شهر یزد می‌باشد. در مجموع 153 باب مغازه دارد. حمام خان یزد که در دوره قاجار بنا گردید و مخصوص اعیان و اشراف بوده. این حمام در حال حاضر بازیابی و تبدیل به رستوران گردیده.

برج خاموشان یا دخمه زرتشتیان

محل دفن اجساد زرتشتیان بوده. زرتشتیان اجساد مردگان خود را در این دخمه (برج خاموش قرار می‌دادند تا خوراک کرکس‌ها شوند.

موزه آب از جاذبه های گردشگری یزد

از جاذبه های تاریخی دیگر در یزد می‌توان به موزه آب اشاره نمود که محلی آموزنده و و جذاب خواهد بود. این موزه یکی از جالبترین موزه های ایران می‌باشد که در خانه ای قدیمی‌بنام خانه کلاهدوزان قرار گرفته است. از دل این موزه کاریزی صد ساله عبور می‌کند که آب آشامیدنی یزد را تامین می‌کرده است‌.

آتشکده بهرام یزد

از قدیمی‌ترین آتشکده های ایران و زرتشتیان می‌باشد که قدمت روشنی آتش آن به 1500 سال می‌رسد. این اثر باستانی نیایشگاه زرتشتیان نیز به حساب می‌آید.

جاذبه های گردشگری یزد در شاخه فرهنگی و دینی

از جمله این آثار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسجد جامع یزد

این مسجد در قلب شهر یزد واقع گردیده و با هفت ورودی گوناگون جزو بهترین جاهای دیدنی شهر یزد می‌باشد. این مسجد قدمت 900 ساله دارد که خود مهم ترین مسجد یزد و ایران می‌باشد. مناره های این مسجد با 52 متر ارتفاع جزو بلندترین بناهای جهان می‌باشد.

مسجد امیر چخماق یزد

در گذشته از این مسجد بنام مسجد جامع نیز نام برده می‌شد. ساخت آن به دوره تیموریان باز می‌گردد. دستور ساخت آن توسط امیر جلال امیرچخماق شامی‌حاکم یزد صادر گردیده است. طبق شواهد ساخت این مسجد حدود 20 سال به طول انجامیده است.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی جاذبه های گردشگری یزد پرداختیم. برای سفر به یزد با رزرو هتل در یزد می توانید به راحتی از این جاذبه های خاص دیدن کنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 2 =

Get in touch with us