Tehran
36208856 - 035

مسیرهای گردشگری یزد

مسیرهای گردشگری یزد

استان یزد در مرکز ایران واقع گردیده که با سابقه تاریخی و باستانی اگر چه زیبایی های جنگل های سرسبز شمال و یا امواج دریای خلیج فارس را ندارد اما زیبایی های خاصی ویژه منحصر به خود را دارد که آنرا جذاب و برای دیدن عموم دل انگیز نموده. بافت سنتی شهر یزد که نشانگر قدمت این شهر می باشد و یا کویر دل انگیز و فرو رفته در سکوت خود زیبایی هایی را به ببیننده هدیه می دهد که مانند آنرا در هیج جای دیگری نخواهید دید. در نوشته پیش رو تصمیم داریم مسیرهای گردشگری یزد را برای اطلاع بیشتر معرفی کنیم تا اگر قصد مسافرت به این دیار کهن، کویری و زیبا را داشتید بتوانید از قبل این اطلاعات را در اختیار داشته و بکار بگیرید. شما می توانید قبل از سفر برای رزرو هتل یزد نیز اقدام کنید.

مسیرهای گردشگری یزد

اگر بخواهیم مسیرهای گردشگری را در این استان معرفی کنیم می توان به دو دسته اشاره نمود:

  • مسیرهای گردشگری تاریخی
  • مسیرهای گردشگری طبیعی

هر کدام از این ها جذابیت خاص خود را داشته و گردشگرانی را به سمت خود جذب می کند.

مسیرهای گردشگری یزد در روند تاریخی

یکی از مسیرهای گردشگری که در داخل شهر واقع گردیده بافت تاریخی آن می باشد. این بافت وسعتی حدود 700 هکتار دارد. این بافت تاریخی از جاهایی است که بخاطر موقعیت آن بازدیدکنندگان زیادی دارد. این بافت تاریخی در از سمت جنوب به خیابان کاشانی از شمال به خیابان دولت آباد از مشرق به محله قدیمی فهادان و از مغرب به خیابان مطهری وصل می شود. این بافت تاریخی با حدود 1700 بنای خشتی وجود دارد‌. در این بافت تاریخی گردشگران می توانند خانه های ایلخانی، مسجد چهارمنار

(یامیرخضرشاه)، بقعه شمس الدین، آب انبار کوچه بندان و باغ دولت اباد را مورد بازدید قرار دهند. ازجمله دیگر جاذبه های این مسیرهای گردشگری یزد می توان به مسحد جامع، آب انبارهای کویری، کوچه های خشتی و کوچه آشتی کنان نیز اشاره نمود. آب انبار بزرگ شش بادگیر، بازار سرپوشیده و سنتی و میدان امیرچخماق در این مسیر گردشگری تاریخی در شهر یزد هر گردشگری را جذب خود می کند.

مسیرهای گردشگری یزد در روند تاریخی

دخمه زرتشتیان در مسیرهای گردشگری یزد

ازجمله مسیرهای گردشگری تاریخی دخمه زرتشتیان می باشد. این بنای تاریخی در خارج از شهر واقع گردیده. به صورت دقیق در 15 کیلومتری و در منطقه صفائیه واقع گردیده. البته این دخمه ها دو تا هستند که یکی از دخمه ها یک دخمه قدیمی تر بنام مانکی هاتریا نیز وجود دارد که از شخصی زرتشتی و هندی الاصل گرفته شده و دخمه گلستان که در دوران قاجار ساخته شده است.

مسیرهای گردشگری تاریخی یزد بیشترین مکان های حذاب را دارا می باشند‌. از جمله این مسیرهای گردشگری تاریخی می توان به مجموعه تاریخی ال مظفر شامل: ارگ حکومتی ، زندان قدیم، اداره مالیه، خانه پاکدلی، ساعت مسجد جامع، کنیسه یهودیان و دیگر جاها اشاره داشت.

اصولا مکان های تاریخی رکن اصلی مسیر گردشگری در یزد می باشند.

مسیرهای گردشگری طبیعی یزد

از جمله جاذبه های گردشگری یزد طبیعت زیبای کویری آن می باشد. از مسیرهای گردشگری یزد که جاذبه خاص خود را داشته و طرفداران زیادی دارد می توان به کویر کاراکال اشاره نمود. این کویر در حوالی بافق یزد واقع گردیده و برای رفتن به این کویر بایستی به روستای صادق آباد رفت و از آنجا به کویر کاراکال بروید. این کویر بخاطر مسیر آسفالته ای که دارد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

از جمله تفریحات در این کویر شتر سواری، آفرود با خودرو و موتورسواری با موتورهای چهارچرخ دردل کویر می باشد. کویر مغستان دومین مسیرهای گردشگری در حوزه کویر نوردی می باشد. این کویر در نزدیکی اردکان می باشد و در اصل  نام کویر ریگ زرین می باشد. اما به خاطر نزدیکی به روستای مغستان اکثرا این کویر را با نام مغستان می شناسند. اگر به یزد رفته اید و زمان زیادی ندارید می توانید کویر هفت سنگ را انتخاب انتخاب کنید که دارای کمپ کویرنوردی هم می باشد. این کویر در 12 کیلومتری خود یزد واقع گردیده است.

مسیرهای گردشگری یزد در روستاها

از جمله مسیرهای گردشگری یزد در حوزه طبیعت گردی می توان به روستاهای زیبا و سرسبز این استان نیز اشاره نمود:

روستای چم

اهالی این روستا هم مسلمان و هم زرتشتی هستند که با هم زندگی خوبی دارند. سرو سه هزار ساله در این روستا از جاذبه های گردشگری می باشد. روستای فراشاه که با کوچه باغ های زیبای آن از ژئو پارک های زیبای استانی محسوب می گردد. از جمله زیبایی این روستا می توان به عقاب کوه اشاره نمود که ورزشکاران و بازدید کنندگان زیادی را به سمت این روستا جذب می کند.

روستای فهرج

از قدیمی ترین روستاهای یزد می باشد که از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. این روستا نیز جاذبه های دیدنی زیادی را در دل خود دارد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی مسیرهای گردشگری یزد پرداختیم. مسیرهای گردشگری در این استان مرکزی و کویری بسیار زیاد است که ما برای نمونه چند مورد را توضیح دادیم. از جاذبه های گردشگری می توان به زیارتگاههای زرتشتیان نیز اشاره نمود که معمولا در دل کوههای اطراف یزد قرار دارد. می تواند از مسیرهای گردشگری برای بازدید شما محسوب گردد. اگر مسافرتی به یزد داشتید حتما به روستاهای اطراف یزد و کویر زیبای آن هم سری بزنید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − چهار =

Get in touch with us