Tehran
36208856 - 035

روستاهای گردشگری یزد

روستاهای گردشگری یزد

اگر به عنوان مسافر و گردشگر به شهر یزد مسافرت کرده باشید علاوه بر زیبای ها و بافت قدیم شهر یزد که خود به تنهایی دل انگیز می باشد می توانید سری هم به اطراف یزد زده و به دیدن روستاها ی زیبای آن بروید. در مقاله پیش رو به معرفی چندتا از روستاهای گردشگری یزد پرداخته و درمورد آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد.  در مسافرت های آینده حتما سری به این روستاهای زیبا هم بزنید. بهتر است قبل از سفر برای رزرو هتل یزد اقدام کنید.

روستاهای گردشگری یزد

منطقه کویری یزد چیزی حدود پانصد و شاید تعدادی بیشتر روستا دارد که هر کدام جاذبه های خاص گردشگری هستند. اما اگر بخواهیم یک دسته بندی در مورد روستاهای با جاذبه گردشگری داشته باشیم می توان آنهارا به دو دسته تقسیم نمود:

  • روستاهای با جاذبه گردشگری طبیعی
  • روستاهایی با جاذبه گردشگری مذهبی و تاریخی

روستاهای گردشگری یزد با جاذبه طبیعی

منظور آن دسته از روستاهایی است که به لحاظ طبیعی گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند مانند:

دهستان ایثار

این دهستان از توابع شهر خاتم یزد می باشد که در دامنه کوه های زاگرس واقع گردیده. از جاذبه های طبیعی این دهستان می توان به جنگل های سرسبز و باغ های متعدد با چشمه های پر آب اشاره نمود. این دهستان شامل چهار روستای  کرخنگان، چنارنار، توتک و برزکر با مرکزیت روستای کرخنگان می باشد. این روستا ها در دل دره و کوه ول( دهار) واقع گردیده که چشم هر بیننده ای را مجذوب زیبایی های خود می کند. کوه دهار دارای ارتفاع 2335 متری بوده که در تمام طول سال پوشیده از برف می باشد. زبان مردم این روستا ها فارسی بوده و تا چند دهه قبل جزو استان فارس بوده است. شغل اغلب مردم کشاورزی و باغداری می باشد. اگر زیبایی طبیعت و سرسبزی و خنکی هوا در اوج گرما برای شما لذت بخش می باشد توصیه می کنیم حتما سری به این دهستان و منطقه بزنید.

فهرج، از روستاهای گردشگری یزد

فهرج یکی از روستاهای خاص و منحصر بفرد استان و شهرستان یزد می باشد که در فاصله حدودا 20 کیلومتری جنوب شرقی یزد درجاده بافق واقع گردیده است. این روستا به لحاظ تاریخی قدمت زیادی دارد و تاریخ آن به قبل از اسلام می رسد. این روستا را از لحاظ تاریخی خیلی با ارزش می دانند و یکی از چهار قسمت اصلی شهر یزد به شمار می رود‌. زبان مردم این روستا فارسی با لهجه یزدی می باشد. شغل اصلی اکثر مردم این روستا باغداری،

زراعت، فعالیت های دامداری و فعالیت هایی در بخش معدن می باشد. روستای فهرج در زمینه کشت گلخانه ای پیشرفت زیادی داشته. به گونه ای که آنرا الگوی دیگر روستاها و مناطق استان یزد قرار داده اند. از محصولات مهم باغداری در این روستا می توان به کشت هلو، زردآلو، آلوچه، انگور و پسته اشاره نمود.

در روستای فهرج دامداری نیز رونق داشته و انواع محصولات لبنی و گوشت عرضه می گردد. ضمن این که در کنار فعالیت دامداری، ریسندگی و قالی بافی نیز دارای اهمیت می ‌باشد.

فهرج، از روستاهای گردشگری یزد 

بافت سنتی و کمپ کویر نوردی

بافت سنتی و زیبای روستای فهرج در کنار آثار تاریخی مانند آب انبارحسینیه که سابقه آن به زمان قبل از اسلام می رسد. اما در دوران اسلامی وقف امور خیریه و عام گردیده است. در دو کیلومتری روستای فهرج تعدادی بنای قدیمی وجود دارد. از جمله قبر چندین نفر از سران ارتش اعراب که درجنگهای با ایرانیان توسط اهالی منطقه کشته شده اند.

از نکات جالب در این روستاهای گردشگری یزد وجود کمپ کویرنوردی می باشد که علاقه مندان به طبیعت کویر می توانند از این کمپ به عنوان محل استراحت استفاده کنند. این کمپ دارای امکانات رفاهی کامل و تفریحی مانند موتور چهار چرخ، سافاری و شترسواری در دل کویر است.

از دیگر جاهای دیدنی و تاریخی روستای فهرج می توان به مسجد جامع این روستا اشاره نمود که ساختمان آن قدمتش به قبل از اسلام می رسد و با ورود اسلام به ایران تبدیل به مسجد گردید. از دیکر اماکن قدیمی این روستا می توان به ویرانه های تکیه علاقمندی و قلعه فرج اشاره نمود. اگر قصد مسافرت به این روستا و منطقه را دارید و دوست دارید در دل کویر هم تفریحی داشته باشید بهترین فصل پاییز و بهار می باشد.

خرانق(خورنق) از روستاهای گردشگری یزد

اگر دوست دار طبیعت و آب و هوایی خنک در دل کوی هستید می توانید سری به روستای خرانق که در زبان مردم به خورنق معروف می باشد بزنید.

این روستا در مسیر راه کاروان رو قدیم و استراحتگاه تجار و پیله وران بوده است. شغل مردم این روستا کشاورزی و دامپروری می باشد. در اطراف این روستا  معادن سنگ آهن، باریت، اورانیوم و سنگ گرانیت وجود دارد. این روستاد ر هفتاد کیلومتری اردکان به طبس واقع گردیده. اگر در این مسیر بودید حتما سری به این روستای زیبا بزنید. ضمن اینکه این روستا دارای منارجنبان قدیمی نیز می باشد.

روستای ده بالا

از دیگر روستاههای جذاب برای گردشگران در دل طبیعت روستای ده بالا یا بهشت کویر می باشد. این روستا با آب و هوای خنک دارای یک رودخانه زیبا می باشد که از میان روستا عبور کرده و نهرهای کوچکی از آب رودخانه در میان کوچه باغ ها عبور و زیبایی خاصی به این روستا می دهد. ضمن این که این روستا دارای یک قدمگاه، حسینه و مسجد جامع زیبایی نیز می باشد. مردم این روستا به زبان فارسی با لهجه یزدی صحبت می کنند‌‌.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی روستاهای گردشگری یزد پرداختیم. اما برای اطلاع از روستاهای تاریخی، جزئیات را در نوشته ای دیگر بیان نمودیم.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

Get in touch with us